Yatırım yapmaya başla!

TCMB: “Enflasyonun Ana Sürükleyicisi Temel Mal, Gıda ve Enerji”

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Eylül ayı enflasyon rakamlarını değerlendirdi ve nedenlerini açıkladı. İşte TCMB'nin açıklamasından detaylar;
TCMB: “Enflasyonun Ana Sürükleyicisi Temel Mal, Gıda ve Enerji”

Dün açıklanan Eylül ayı enflasyon rakamları, beklentilerin çok üzerinde gerçekleşti. Aylık bazda yüzde 3,5 artması beklenirken yüzde 6,30 arttı. Yıllık bazda ise 21,3 artış öngörülürken, 24,52 oranında geldi. TCMB’den ise bu veriler ile ilgili açıklamalar geldi. Merkez Bankası, enflasyonunun ana sürükleyicisinin temel mal, gıda ve enerji olduğunu dile getirirken, maliyet baskılarına dikkat çekti.

TCMB, fiyat artışlarının alt gruplar geneline yayıldığına dikkat çekerek nedenleri sıralandırdı.

TÜİK Eylül Enflasyonu TÜFE Alt Grupları

Eylül Ayı Fiyat Gelişmeleri raporunu yayınlayan TCMB, tüketici fiyatlarının yüzde 6,30 ve yıllık enflasyonun yüzde 6,62 puan yükselip yüzde 24,52 seviyesine ulaşmasının nedenlerini sıraladı. Tüm alt gruplara yayılan bir enflasyon olduğu söylenirken, ana sürükleyicilerin temel mal, gıda ve enerji olduğunu açıkladı. Yakın dönemde döviz kuru gelişmelerinin yansımalarının birçok kalemde belirgin bir şekilde hissedileceğini de belirtti.

TCMB, özellikle temel mallarda yıllık enflasyonun dayanıklı tüketim malları öncülüğünde kayda değer arttığına dikkat çekti.

Yıllık Enflasyon Dayanıklı Tüketim Malları Öncülüğünde Arttı

Söz konusu dönemde başta hizmetler olmak üzere döviz kuru geçişkenliğinin görece düşük olan kalemlerde dahi yüksek fiyat artışları kaydettiğini ifade etti. Üretici fiyatları kapsamında ise özellikle enerji ve ara mallar aracılığıyla maliyet baskılarının oldukça güçlendiğine işaret ettiğini söyledi. Bu görünüm altında çekirdek göstergelerin ise yıllık enflasyonu ve ana eğilimi sert bir şekilde yükselmesine neden olduğunu açıkladı.

Mevsimsellikten arındırılmış verilerle çekirdek enflasyon göstergelerinin üç aylık ortalamalarına göre; enflasyon ana eğiliminde oldukça sert bir bozulma gözlendiğini de belirtti. Bu gelişmede ise temel mal grubunun belirleyici olduğuna işaret ederek, ana eğilimin hizmet grubunda da önemli bir oran arttığına dikkat çekti. Eylül’de hizmet grubu fiyatlarının yüzde 2,96 oranında yükseldiğini, grup yıllık enflasyonunun ise 2,13 ğuan artışla yüzde 13,97 olduğunu da belirtti.

TCMB temel mal grubu yıllık enflasyonunun Eylül ayında 11,94 puanlık yüksek bir artışla yüzde 35,12’ye ulaştığını da vurguladı.

Temel Mal Grubu Yıllık Enflasyon Artışı

Söz konusu dönemde yıllık enflasyon, döviz kuru gelişmelerine duyarlılığı yüksek olan dayanlıklı ve diğer temel mallarda oldukça belirgin olmak üzere tüm alt gruplarda yükseldiğini açıklayarak genele yayılan fiyat artışlarının hızlanarak devam ettiğini söyledi. Enerji fiyatlarının ise Eylül ayında yüzde 6,05 arttığını açıkladı. Akaryakıt fiyatlarının Ağustos ayında yapılan ÖTV düzenlemesinin sarkan etkilerine bağlı olarak yüzde 5,59 yükseldiğini, elektrik ve doğal gazda yapılan ayarlamanın yanında katı yakıt fiyatlarında da yüksek bir artış gözlendiğini ifade etti.

TCMB yurt içi üretici fiyatlarının (Yi-ÜFE) Eylül ayında yüzde 10,88 oranında yükseldiğini de hatırlatarak TL kayıplarına dikkat çekti.

TÜİK Eylül Enflasyonu Yi-ÜFE Alt Grupları

TCMB, “yurt içi ücreti fiyatları bu dönemde yüzde 10,88 oranında yükselmiş, yıllık enflasyonu ise 14,02 puan artarak yüzde 46,15’e ulaşmıştır. Endeks genelinde Türk lirasındaki değer kaybına bağlı olarak alt gruplara yayılan sert fiyat artışları görülmüştür. Bu dönemde petrol ve ana metal hariç imalat sanayi fiyatlarının mevsimsellikten arındırılmış ana eğilimi önemli ölçüde yükseltmiştir,” ifadelerini kullandı.

Ana sanayi grupları incelendiğinde ise yıllık enflasyonun tüm gruplarda hızlı bir yükseliş kaydettiğini söyledi.

Sanayi Gruplarında ÜFE Sert Yükseldi

Elektrik – doğal gaz üretim ve dağıtımında yıllık enflasyonun yüzde 71,88, ara mallarda ise yüzde 51,96 ile oldukça yüksek bir düzeyde gerçekleştiğini ifade etti. Ara mallar grubunda ise fiyat artışında demir – çelik, plastik, tekstil, temel kimyasallar ve kağıt ürünlerinin öne çıktığını söyledi. Sermaye mallarındaki fiyat artışında da motorlu kara taşıtları ve aksesuarları ile metal yapı ürünlerinin dikkat çektiğini belirtti.

Fiyatların, dayanıklı tüketim mallarında mobilya ve ev aletleri, dayanıksız tüketim mallarında ise gıda ve tekstil ürünleri öncülüğünde yükseldiğine dikkat çekti. Raporun sonucunda da Eylül ayında tüketici fiyatları üzerindeki üretici fiyatları kaynaklı maliyet baskıları güçlenerek sürmüştür ifadelerini kullandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum