Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TCMB, 2016 Ekim’de Dolar Baskısıyla Sadeleşme Sürecini Sonlandırdı ve Faiz İndirimini Pas Geçti!

TCMB, 2016 Ekim’de Dolar Baskısıyla Sadeleşme Sürecini Sonlandırdı ve Faiz İndirimini Pas Geçti!
Son Güncelleme: 
Yorum

Yurt içi piyasaların büyük bir merakla beklediği ve haftanın en önemli gündem maddesi olarak kabul edilen Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Ekim ayına ilişkin toplantısı bugün 14.00’da sonuçlandı. Bilindiği üzere TCMB, Mayıs ayından bu yana üst koridorda faiz indirimi gerçekleştirerek, yabancı yatırımcıların ilgisini kazanmayı hedefliyordu. Bu doğrultuda TCMB’den gelen açıklamalarda; sadeleşme sürecinin devam edeceği ve yıl sonuna kadar faizlerin belirli bir seviyeye kadar indirileceği dile getirilmişti.

Ancak TCMB bugün gerçekleştirdiği Ekim toplantısında oldukça ilginç bir karar aldı ve faiz indirimini pas geçti. TCMB, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 7,5 düzeyinde, koridorun üst bandını ise yüzde 8,25 seviyesinde sabit bıraktı. Alt bant ise yüzde 7,25’te kaldı. Ayrıca gecelik vadede uygulanan borçlanma faiz oranı yüzde 0, borç verme faiz oranı ise yüzde 9,75’te sabit bırakıldı. Toplantı öncesi ekonomistler, belirli bir noktada ayrışma yaşamışlardı. Bazı ekonomistler, faiz indiriminin devam edeceğini belirterek sadeleşmenin süreceğini dile getirirken, diğer ekonomistler ise TCMB’nin Ekim toplantısında faiz indirimi pas geçeceğini ve sadeleşmenin bu noktada son bulacağını ifade etmişlerdi.

TCMB’nin kararında etkili olan faktörler nelerdi?

TCMB’nin faiz indirimini pas geçmesi, piyasalarda şaşkınlık yarattı. Çünkü sabahki yazımızda da belirttiğimiz üzere, Eylül ayına ilişkin enflasyon verisinin olumlu gelmesi, TCMB’nin faiz indirimi konusunda elini güçlendirmekteydi. TCMB’nin Ekim toplantısında alabileceği kararlara ilişkin yazımızı buradan inceleyebilirsiniz. Enflasyon verisinin olumlu geldiği süreç içerisinde TCMB’nin faiz indirimini pas geçmesinin nedenleri; Dolar/TL paritesinde görülen rekor seviyeler ve uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının almış olduğu “not indirim” kararları. Dolardaki yüksek seyir ve Moody’s, S&P’den gelen not indirimi kararları, TCMB’nin sadeleşme sürecini bitirmesine neden oldu. Böylelikle TCMB, batılı fonların dolar üzerindeki etkili rolünün baskısı altında kaldı ve sıkı duruşunu bozmuş oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar