Yatırım yapmaya başla!

TCMB Ana Eğilimdeki Yüksek Seviyelerin Korunduğunu Söyledi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası dün açıklanan enflasyon rakamlarına yönelik değerlendirmesini paylaştı. Ana eğilimdeki yüksek seviyelerin korunduğunu belirtti. İşte detaylar;
TCMB Ana Eğilimdeki Yüksek Seviyelerin Korunduğunu Söyledi

Yurt içi piyasalar dün açıklanan enflasyon rakamlarının ne düzeyde gerçekleşeceğini merakla beklemişti. Yapılan indirimlere ve kampanyalara rağmen beklentilerin üzerinde gelen enflasyon rakamları, verinin düşüşü için 2019 yılının ilk yarısına işaret etti. TCMB ise Ekim Ayı Fiyat Gelişmeleri raporunu yayımladı ve enflasyonun seyrini yorumladı.

TCMB raporun başında dün açıklanan enflasyon verilerini tekrar ederken, alt kalemlerde görülen yükseliş eğilimine dikkat çekti.

TCMB Alt Kalemler YükselişiEkim ayında tüketici enflasyonu yüzde 2,67, yıllık bazd ise yüzde 0,72 puan artışla yüzde 25,24 düzeyinde gerçekleşti. Yıllık enflasyon temel mal grupları dışındaki alt kalemlerde yükseliş kaydederken, eneji fiyatlarındaki artışta elektrik ve doğalgaz kalemleri öne çıktı. Gıda grubunda genel olarak taze meyve ve sebze dışındaki ürünlerde enflasyon yukarı yönlü hareket etti.

Temel mal grubu enflasyonunun yavaşlamasında ise otomobillerde ÖTV matrah düzenlemesinin, mobilya fiyatlarında düşüşe bağlı olarak dayanıklı tüketim malların etkili olduğu belirtildi. Beyaz eşya ve diğer temel mallarda ise döviz kurunun gecikmeli etkilerinin devam ettiğinin gözlendiğinden bahsedildi.

TCMB, çekirdek göstergelerin yıllık enflasyonunun yükseldiğini ve ana eğilimdeki yüksek seviyelerin korunduğunu ifade etti.

TCMB Ana Eğilimi Yükseliş GösteriyorRaporunda, mevsim etkilerinden arındırılmış verilerle çekirdek enflasyon göstergelerinin üç aylık ortalamaları incelendiği zaman, enflasyonun ana eğiliminin yataya yakın seyrettiği yorumunu yaptı. Bu görünümde temel mal fiyatları ana eğilimindeki sınırlı düşüşe karşılık hizmet fiyatları eğilimindeki yükselişin neden olduğunu da ifade etti. Tüm bunlara bağlı olarak da “çekirdek enflasyon göstergelerinin ana eğilimi yüksek seviyesini korumuştur,” dedi.

Raporda, yıllık enflasyonun haberleşme, diğer hizmetler ve lokanta-otel gruplarında artış, ulaştırmada ise azalma kaydettiği belirtildi.

Yıllık enflasyon kira grubunda yatay seyrederken, lokanta-otel grubunda yemek hizmetleri enflasyonunun gıda fiyatlarına bağlı olarak attığı söylendi. Konaklama hizmetleri enflasyonunda ise düşüş yaşandığı belirtildi. Haberleşme hizmeti fiyatlarındaki artışın ise cep telefonu görüşme ücretlerinin etkili olduğundan bahsedildi. Diğer hizmetler grubunda görülen yükselişte ise bakım-onarım ve sağlık hizmetlerinin belirleyici olduğuna dikkat çekildi.

Tek düşüş yaşanan grup olan ulaştırma hizmetleri fiyatında ise temelde havayolu yolcu taşımacılığı kaynaklı düşüş yaşandığı söylendi.

Temel mal grubu yıllık enflasyonunun Ekim ayında 0,77 puanlık düşüşle yüzde 34,35’e gerilediğini belirten TCMB, dayanıklı mal grubu fiyatlarının etkili olduğuna dikkat çekti. Aylık bazda yüzde 0,69 oranında gerileyen dayanıklı mal grubunda ÖTV matrah düzenlemesinin etkisiyle yüzde 3,07 düşüş yaşandığı belirtildi. Mobilya indirimlerinin ise sınırlı bir etki yarattığı söylendi.

Beyaz eşya ve diğer temel mal fiyatlarının aylık yüzde 5,5 oranında artmasındaki etkenin, döviz kurunun gecikmeli etkilerine bağlı olduğu ifade edildi. Genele yayılan aylık fiyat artışında ise diğer temel mallarda kişisel bakım ürünleri, konutun bakım-onarımına yönelik malzemelerle temizlik malzemelerinin öne çıktığı belirtildi.

Ekim ayında temel mal grubu enflasyonunun yıllık yavaşlasa da bazı kalemlerde döviz kuru geçişkenliği nedeniyle güçlü seyrettiği söylendi.

Enerji fiyatlarının Ekim ayında yüzde 3,70 arttığı, grup yıllık enflasyonu 2,40 puan yükselişle yüzde 29,43 olarak gerçekleştiği bildirildi. Bu gelişmede, elektrik ve doğalgaz fiyatlarındaki artışın belirleyici olduğu söylendi. Aynı zamanda katı yakıt fiyatlarında da artış yaşandığına dikkat çekildi. Elektrik ve doğalgazda son 3 aydır ardışık fiyat ayarlamaları sonucunda yıllık enflasyonu sırasıyla yüzde 44,95 ve yüzde 31,35 seviyelerine ulaştığı belirtildi.

Yurt içi üretici fiyatlarının Ekim’de yüzde 0,91 oranında yükseldiği, yıllık enflasyonun ise 1,14 puan azalarak yüzde 45,01 gerilediği söylendi.

TL’deki değer kaybına bağlı olarak alt gruplar genelinde gözlenen sert fiyat artışlarının bu dönemde yavaşladığının izlendiğinden bahsedildi. Petrol ve ana metal hariç imalat sanayi fiyatlarının mevsimsellikten arındırılmış ana eğiliminde bir miktar zayıflama gözlendiği ifade edildi.

Ana sanayi gruplarına göre incelendiğinde de yıllık enflasyonun enerji ve dayanıksız tüketim dışındaki gruplarda bir miktar düştüğü belirtildi İlgili dönemde enerji üretici fiyatlarının ise yüzde 5,37 ile yüksek artış eğilimini sürdürdüğünü söyleyen TCMB, grupta yıllık enflasyonun yüzde 81,61’e yükseldiğine dikkat çekti. Raporun sonunda Yi-ÜFE için “Ekim ayında üretici fiyat artışları bir miktar hız kesmiş ancak üretici fiyatları kaynaklı maliyet baskıları güçlü seyrini korumuştur,” ifadelerine yer verildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum