Yatırım yapmaya başla!

TCMB Yılın Son Enflasyon Raporunda Tahminleri Yükseltti

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası 2018 yılının dördüncü enflasyon raporunu düzenlenen canlı yayınla açıkladı. İşte yılın son raporundan merak edilen detaylar;
TCMB Yılın Son Enflasyon Raporunda Tahminleri Yükseltti

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 2018 yılının dördüncü enflasyon raporunu açıkladı. Beklenti anketinde aşağı yönlü revize edilen verilere yıl sonu için bir miktar umut verici olmuştu. 2018 yılı üçüncü enflasyon raporunda yıl sonu için yüzde 13,4 seviyesine işaret edilmişti. Dördüncü enflasyon raporunda ise yıl sonu için yüzde 23,5 seviyesi ön plana çıktı.

2018 yıl sonu için yüzde 23,5 olarak gerçekleşeceği beklenirken, 2019 yıl sonu için yüzde 15,2’ye, 2020 yıl sonunda ise yüzde 9,3’e gerileyeceği tahmin edildi.

2018 Yıl Sonu Enflasyon Tahmini2018 yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 13,4 düzeyinden yüzde 23,5’e; 2019 yıl sonu enflasyon beklentisi ise yüzde 9,3’ten yüzde 15,2’ye; 2020 yıl sonunda ise yüzde 6,7’den yüzde 9,3’e revize edildi. Murat Çetinkaya, 2019 yıl sonu enflasyon tahmininin 5,9 puan yukarı yönlü revize edilmesinin nedenlerini, petrol ve TL cinsinden ithalat fiyatları varsayımındaki yukarı yönlü güncellemesinin 3 puan yukarı yönlü etkisi olduğunu açıkladı.

Sıkı politika duruşu ve güçlendirilmiş politika koordinasyonu altında enflasyonun kademeli bir şekilde hedefleye yaklaşacağı belirtildi.

Sıkı Politika Duruşu SürecekÇetinkaya, 2018, 2019 ve 2020 yıl sonu enflasyon tahmini yukarı yönlü revize ettiklerini açıklarken, enflasyonun yüzde 70 olasılıkla 2018 yıl sonunda yüzde 21,9 ile yüzde 25,1 aralığında olacağını söyledi. 2019 yıl sonunda ise yüzde 12,3 ile yüzde 18,1 aralığına işaret ederken, 2020 yıl sonu için yüzde 6 ile yüzde 12,6 aralığında olacağına ifade etti. Murat Çetinkaya, enflasyon tahminlerini oluştururken, para politikasındaki sıkı duruşun uzun bir süre korunacağı bir çerçeveyi esas aldıklarını söyledi.

2018 yıl sonu enflasyon tahmini beklentilerinin yukarı yönlü revize edilmesindeki etkenler ise şu şekilde sıralandı:

  • TL cinsinden ithalat fiyatlarındaki artışın 4,1 puan yukarı yönlü,
  • Fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın 2,5 puan yukarı yönlü,
  • Gıda enflasyonu varsayımındaki güncellemenin 3,8 puan yukarı yönlü,
  • Çıktı açığında yılın 3. çeyreğinde belirginleşen derinleşmenin ise 0,3 puan aşağı yönlü etki edeceği tahmin edildi.

2019 yıl sonu enflasyon tahmini beklentilerinin yukarı yönlü revize edilmesindeki etkenler ise şu şekilde sıralandı:

  • Çıktı açığı tahminlerindeki güncellemenin 1,4 puan aşağı yönlü,
  • Kur etkisi ile petrol fiyatı varsayımlarındaki arışın 3 puan yukarı yönlü,
  • 2018 yıl sonu enflasyon tahminindeki sapmanın 3,6 puan yukarı yönlü,
  • 2019 gıda enflasyonu varsayımındaki yükselmenin 0,7 puan yukarı yönlü etki yapacağı tahmin edildi.

Raporun başında küresel ekonomiler hakkında bilgiler veren TCMB Başkanı Murat Çetinkaya, gelişmiş ülkelere yönelik gelişmeleri yorumladı. Üçüncü çeyreğe ilişkin verilerin iktisadi faaliyetteki değerlenme eğiliminin belirginleştiğine işaret ettiğini söyledi. Yılın ikinci çeyreğinde iktisadi faaliyetlerin daha belirgin bir şekilde azaldığına dikkat çekti.

Enflasyon eğilimi ve fiyatlama davranışına ilişkin takip edilen göstergeler enflasyonun ana eğiliminde kayda değer bir bozulmaya işaret ettiği belirtildi.

Enflasyon Ana Eğiliminde Kayda Değer BozulmaYurt içi talebin daraldığını söyleyen Çetinkaya, Türk lirasındaki değer kayıplarının bu konudaki en büyük etken olduğuna dikkat çekti. Çetinkaya “İktisadi faaliyetteki yavaşlama ve Türk lirasındaki reel değer kaybına bağlı olarak cari işlemler dengesindeki iyileşmenin belirginleştiği görülmektedir,” ifadelerini kullandı.

2018 yıl sonu yüzde 13 olan bir önceki TCMB gıda enflasyonu tahmini yüzde 29,5 düzeyine yükseltildi.

2018 Yıl Sonu Gıda Enflasyonu BeklentisiEnflasyondaki artışın alt gruplar geneline yayılmasının ve döviz kuru geçişkenliğinin görece düşük olan ürün 2019 yılı sonu için yüzde 10 seviyesinde olan TCMB gıda enflasyonu tahmini yüzde 13 düzeyine yükseldi.

Gıda enflasyonuna dair görünümün bozulmasında Türk lirasındaki değer kaybına maliyet yönlü gelişmeler belirleyici faktör olarak açıklandı. Buna bağlı olarak hem 2018 hem de 2019 yıl sonu gıda enflasyonu tahmini yükseltildi. Petrol fiyatı tahmini ise 2018 için 73 dolardan 75 dolara yükseltildi.

Çetinkaya, “ekonomideki dengelenme ve attığımız adımların dövizden enflasyona geçişi sınırlayacağını tahmin ediyoruz,” ifadesini kullandı.

Ekonomideki Dengelenme Enflasyon GörünümüParasal duruşun son aylarda önemli ölçüde sıkılaştırıldığını belirten Çetinkaya, verilere her zamankinden daha duyarlı bir tutum sergilediklerini belirtti. Olası risklere dair gelişmeleri ise yakından izlemekte olduklarına dikkat çekti. Önümüzdeki dönemde de enflasyonun en kısa zamanda hedeflere doğru yönelmesi için gerekli parasal duruşu koruyacaklarını ve ellerindeki bütün araçları fiyat istikrarı için kararlı bir şekilde kullanacaklarını söyledi.

Üretici enflasyonunun 3. çeyrek itibarıyla yüzde 46,2 düzeyine ulaşması sonucuında tüketici fiyatları üzerindeki maliyet baskılarının güçlendiğini belirtti.

Tüketici Fiyatlarında Maaliyet BaskısıYılın ikinci yarısında toplam talep koşullarının enflasyona düşüş yönlü destek vermeye başlamasına karşın, fiyatlama davranışlarında gözlenen bozulma ve TL’deki değer kaybının sonucunda artan maliyet baskılarının enflasyonun seyrini etkilediğini ifade etti. TCMB Başkanı Murat Çetinkaya, bu dönemde çekirdek enflasyon göstergeleri ve enflasyon beklentilerindeki bozulmanın devam ettiğini de söyledi. Eğilim ve fiyatlama davranışına ilişkin göstergelerin ise enflasyonun ana eğiliminde kayda değer bir bozulmaya işaret ettiğine dikkat çekti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum