Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

TCMB, Dijital Türk Lirası Kapsamında Yeni İş Birliği Platformunu Duyurdu

TCMB, ASELSAN, HAVELSAN ve TÜBİTAK-BİLGEM ile ikili mutabakatlar kurulduğunu duyurdu.
TCMB, Dijital Türk Lirası Kapsamında Yeni İş Birliği Platformunu Duyurdu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), ödemelerde tamamlayıcı rol oynaması amacıyla dijital Türk Lirası üzerine araştırmalar yaptığını açıkladı. Düzenleyici kurum Ar-Ge kapsamında, ASELSAN, HAVELSAN ve TUBİTAK-BİLGEM ile ikili mutabakatlar yapıldığını duyurdu.

Dijital Türk Lirası Ar-Ge projesinde, teknolojik araştırma, geliştirme ve test süreçleri teknoloji paydaşlarının katılımı beraberinde, yakın işbirliği yapılacağı kaydedildi.

Yapılan açıklamada, birinci faz çalışmaları sonrasında, platforma yeni katılımların sağlanmasının amaçlandığı belirtildi. TCMB açıklamasında, dijital Türk lirasının tedavülüne yönelik almış olduğu net bir karar olmadığının altını çiziyor.

Farklı teknolojik alternatiflerin kapasite ölçümleri tamamlandıktan ve mimari kurguların denemeleri sonuçlandırıldıktan sonra, mevcut teknolojilerin dijital Türk lirasına ilişkin iktisadi, hukuki ve mali gereksinimleri karşılayıp karşılayamadığının tespitinin amaçlandığı belirtildi.

TCMB tarafından birinci faz testlerin tamamlanması sonrası, 2022 yılında elde edilen bilgilerin kamuoyu ile paylaşılması planlanıyor.

 Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum