Yatırım yapmaya başla!

Merkez Bankası ve Cumhurbaşkanı Erdoğan Etkisiyle Dolar 3,89 Lirada!

Dolardaki coşkulu yükseliş bir süredir 3,93 seviyesinde takılı kalmıştı. Bugün ise TCMB ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları ile geriledi. İşte detaylar;
Merkez Bankası ve Cumhurbaşkanı Erdoğan Etkisiyle Dolar 3,89 Lirada!

Dolar, Türk lirası karşısında 22 Kasım tarihinde 3,98 ile tüm zamanların en yükseğini kaydettikten sonra 3,91 liraya kadar gerilemişti. Merkez Bankası’nın müdahaleleri ve doların düşmesine neden olan etkenlerle düşüş yaşanmıştı. Ardından birkaç yükseliş denemesi yapan dolar, 3,93 seviyelerinden işlem görmeye başlamıştı.

Dolar bugüne 3,94 seviyelerinden başladıktan sonra 3,91’e geriledi. Ardından Cumhurbaşkanı açıklamaları ile 3,90’ın altını gördü.

Dolar Erdoğan Konuşması ile Geriledi

Bugün açıklanan Kasım ayı enflasyon verilerinin yüksek gelmesiyle Merkez Bankası’nın faiz artırımına gideceği beklentileri güçlendi. Bu beklentiler ile 3,91 seviyelerine gerileyen dolar kuru, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “yurt dışına para çıkışı” sözlerine açıklık getirmesi ile 3,90 seviyelerinin altına indi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün kullandığı ifadelere açıklık getirmesi, doların güç kaybetmesine neden oldu.

Cumhurbaşkanı Yurt Dışına Para Kaçırma Açıklaması

Cumhurbaşkanı hafta sonu Türkiye’deki iş adamlarının yurt dışına para kaçırmaya çalıştıklarını söylemişti. Bu sözleri olay yaratmıştı ve bugün bir açıklama yaptı. Erdoğan, “mal varlığını başka ülkelere kaçıranlar bulunduğunu söylemiştim. Farklı değerlendirmeler yapıldığını gördüm. Türkiye serbest piyasa ekonomisine sahip bir ülkedir. İsteyen herkesin yurt dışına para çıkarma hakkı vardır,” dedi.

Açıklamaların ardından dolar 3,8938 seviyesinden işlem görürken, Euro 4,6198’den alıcı buldu. Sterlin ise 5,2686 liraya indi.

Dolar, Euro ve Sterlin Düştü

Enflasyon ise Kasım ayında, bir önceki aya göre % 11,9’dan % 12,98’e yükseldi. Bu seviye, 2003 yılında açıklanan yeni serinin tarihi zirvesi olarak kaydedildi. Enflasyon verileri sonrasında, TCMB’nin faiz artışı beklentisi güçlendi. Böylece dolar kuru gerilemeye başladı.

Uzmanlar, piyasada en az 125 – 150 baz puanlık bir artışın fiyatlandığını düşünüyorlar.

Uzmanlar 125 - 150 Baz Puan Faiz Artışı Öngörüyor

Yükselen enflasyon ve doların küresel alanda güçlenmesine karşın kurdaki düşüşün kalıcı olmayacağını dile getirdiler. Yeniden yukarı yönlü hareketlerin görülebileceğine dikkat çektiler. Piyasaların en çok izlenen konuları ise ABD vergi tasarısına ilişkin gelişmeler ve Zarrab davası. Ayrıca TCMB’nin yarın açıklanacak olan 2018 yılı para ve kur politikası raporu izleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum