Yatırım yapmaya başla!

TCMB Bitcoin ve Blockchain için Çalışma Grubu Oluşturdu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, dünyada gün geçtikçe daha fazla yaygınlaşan bitcoin için çalışma grubu oluşturdu. Detaylar haberde;
TCMB Bitcoin ve Blockchain için Çalışma Grubu Oluşturdu

Bitcoin ani düşüp yükselen fiyatlarıyla herkesin ilgisini çekmeye devam ederken, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan da önemli bir adım geldi. Merkez bankasının kripto paralar için bir çalışma grubu oluşturduğu belirtildi. TCMB Ödeme Sistemleri Genel Müdürü Mustafa Okay tarafından yapılan açıklamalar, yatırımcılara bir miktar ümit verirken biraz da endişelendirdi.

Mustafa Okay, blockchain sistemini tartıştıklarını ve bu teknolojinin kısa sürede bankalarda çalışır hale geleceğini söyledi.

TCMB Blockchain Sistemini Tartışıyor

Okay, blockchain teknolojisinin yakın zamanda hem bankalar hem de merkez bankaları tarafından kullanılacağına dikkat çekti. Bu sisteme bankaların kayıtsız kalmasının mümkün olmadığını da belirtti.

Teknolojinin tüm yönleriyle öğrenilmesi gerektiğini söyleyen Okay, kullanım döneminde millileştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Blockchain Sistemi Millileştirilecek

Mustafa Okay, EFT sistemine dikkat çekerek, “1992 yılında ele alınan EFT sistemi kullandığı altyapı ve yapısı gereği Avrupa’da örnek gösterildi,” dedi. Tamamen kendi iç kaynaklarımız ile geliştirilen milli bir sistemimiz olduğuna dikkat çeken Okay, bu sayede bugün güvenli ve hızlı transferler yapılabildiğini söyledi.

Tüm bu nedenlerle blockchain teknolojisini de en ince ayrıntısına kadar inceleyeceklerini, milli ve güvenli bir sistem haline getireceklerini vurguladı.

Blockchain Sisteminin Tüm Detayları Öğrenilecek

Ama bunun için teknoloji üzerinde iyi bir çalışma yapmak gerektiğini belirten Okay, “bu teknolojiler kaçınılmaz,” dedi. Böylece kripto paralara da sıcak bakıldığını da vurgulamış oldu. Dünyanın farklı yerlerinde çalışmalar ve önlemler alındığını söyleyerek, ülkemizin de bu çalışmalara başladığına değindi. Hem sanal paralar hem de blockchain teknolojisi hakkında toplantılar ve sıkı çalışmalar yürütüldüğüne dikkat çekti.

TCMB, Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu (BDDK) , Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ve Hazine ile belli aralıklarda toplanıp konunun tartışıldığını açıkladı.

TCMB, BDDK ve Hazine Çalışma Grubu

Mustafa Okay, sanal paraların ve teknolojilerinin ne tamamen yasak ne de tamamen serbest olamayacağını da söyledi.

Sanal Paralar Tamamen Yasak veya Yasal Olamaz

Okay’ın konuşmalarından anlaşıldığı üzere ülkemizde kripto paralar ve teknolojileri sıcak karşılanıyor; ama belli bir sistem ve kontrol mekanizmasına gerek duyuluyor. Aynı zamanda milli bir yaklaşımla ele alınacağı da açıkça belirtiliyor. İlerleyen süreçte Maliye’nin de bu çalışmalara dahil olacağı söyleniyor. Bakalım çalışmalardan nasıl meyveler toplanacak!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum