Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB Başkanı: Türkiye Ekonomisi Yapısal Dönüşüm Sürecinde

Enflasyon Raporu 2022-III'ün sunumunu yapan TCMB Başkanı Kavcıoğlu, 2022 sonu için enflasyon tahmininin yüzde 42,8'den yüzde 60,4'e yükseltildiğini açıkladı.
TCMB Başkanı: Türkiye Ekonomisi Yapısal Dönüşüm Sürecinde
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, yılın 3. Enflasyon Raporuna ilişkin sunumunu yaptı.

Başkan Kavcıoğlu, ikinci çeyrekte meydana gelen jeopolitik riskler ile pandemiden kaynaklanan aksaklıkların küresel ekonomik faaliyetleri olumsuz etkilediğini belirtti.

Bu dönemde para politikası kararlarının küresel ekonomi için yavaşlama olasılığını güçlendirdiğini, enflasyonun ise gelişmiş ve gelişen ülkelerde son 25 yılın en yüksek seviyesine çıktığını açıkladı.

Türkiye ekonomisinin üretim, ihracat ve istihdamı artırmayı merkeze alan bir yapısal dönüşüm sürecinde olduğunu ve cari dengenin iyileşme eğilimi gösterdiğini sözlerine ekledi.

Küresel emtia fiyatları normalleşme eğilimine girdiğinde, ekonominin cari fazla verme kapasitesine ulaşacağını, bunun da ihracata dayalı büyümeyi beraberinde getireceğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Yatırım harcamalarının sağlıklı bir çerçevede devam ettiğini belirten Kavcıoğlu, makine yatırımlarının da istikrarlı bir şekilde büyümeyi sürdürdüğünü dile getirdi.

Sanayi üretimindeki artışın imalat sanayinin geneline yayıldığını, kapasite artışlarının son dönemde yatırım iştahı yüksek olan firmaların bulunduğu sektörlerde daha belirgin bir şekilde hissedildiğini açıkladı.

İstihdamda Tarihi Yüksek Seviyelere Ulaşıldı

Toplam istihdamın tarihsel yüksek seviyelere ulaştığını belirten Kavcıoğlu, yine de istihdam açığının çok yüksek seyrettiğini dile getirdi.

Yılın ikinci çeyreğinde  küresel emtia fiyatlarındaki artışların, tedarik zincirlerinde aksama olmasının ve döviz kurlarındaki artışın enflasyondaki yükselişin temel belirleyicileri olduğunu söyledi.

Enflasyonun Nisan raporunda öngörülen patikanın üzerinde kaldığını ifade eden TCMB Başkanı, çekirdek enflasyonun nispeten daha olumlu seyrettiğini belirtti.

Turizm sektöründe ilk 5 aydaki gelişmelerin memnuniyet verici olduğunu, finansal istikrar açısından ticari kredilerdeki gelişimin uyumunun yakından takip edildiğini söyledi.

Liralaşma adımlarına devam edileceğini belirten Kavcıoğlu, “Likidite, teminat ve zorunlu karşılık araçlarını etkin olarak kullanıyoruz. Parasal aktarımın etkinliği açısından etkinliği hissedilir adım attık. Ekonominin potansiyeli ile uyumlu bir parasal büyümeyi gözeterek, tüm faizlerin politika faizine yakınsaması için gereken adımları atmaya devam edeceğiz.” dedi.

2022 Enflasyon Beklentisi Yükseltildi

Merkez Bankası enflasyonun 2022 sonunda yüzde 60,4 oranında gerçekleşeceğini öngördü. Bir önceki raporda yüzde 42,8 beklentisi paylaşılmıştı.

Yıl sonunda gıda enflasyonu tahmini yüzde 49’dan yüzde 71,3’e çıkarılırken, 2023 yılı enflasyon tahmini yüzde 19,2, 2024 tahmini yüzde 8,8 olarak paylaşıldı.

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan son verilere göre Türkiye’de enflasyon Haziran ayında yıllık bazda yüzde 78,65 oranında arttı. Bir önceki aya göre artış oranı yüzde 4,95 oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın