Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB Başkanı Karahan: Mevduat Faizleri TL’ye İlgiyi Artırdı

Merkez Bankası tarafından yılın ilk Finansal İstikrar Raporu yayımlandı. Raporda tüketici kredilerindeki büyümenin zayıfladığına dikkat çekildi. Detaylar geliyor...
TCMB Başkanı Karahan: Mevduat Faizleri TL’ye İlgiyi Artırdı
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından 2024 yılının ilk Finansal İstikrar Raporu yayımlandı. Rapora göre Merkez Bankası, TL likiditesini yönetmek ve parasal aktarımı güçlendirmeye yönelik uygulamaları devreye alarak esas araç olan politika faizinin etkinliğini artırmayı hedefledi.

Buna ek olarak bireysel kredilere yönelik devreye alınan makroihtiyati önlemler ve politika faiz artışıyla tüketici kredilerinde büyümenin zayıfladığı vurgulandı. Raporda açıklamalarına yer verilen TCMB Başkanı Fatih Karahan, kur korumalı hesaplarda düşüş sürerken, Nisan ayından itibaren yabancı para mevduat hesaplarında kayda değer bir gerileme gözlendiğini belirtti.

Türk lirası mevduat faizlerinin seviyesinin tasarrufları teşvik ederek Türk lirasına olan ilgiyi artırdığını belirten Karahan, “Türk lirası kredi faizlerinin geldiği seviye iç talepteki dengelenme sürecine katkı verirken, yabancı para kredilerde son dönemde büyüme göze çarpıyor” ifadelerini kullandı.

Karahan, enflasyonla mücadele kapsamında uygulanan sıkı para politikasına ek olarak parasal aktarım mekanizmasını desteklemek amacıyla alınan makroihtiyati önlemlerin de finansal koşulların sıkılaşmasına katkı verdiğini belirtti.

Kur korumalı mevduattan kademeli çıkış politikasının sürdüğünü belirten Karahan, “Önümüzdeki dönemde de piyasa mekanizmasının etkinliğini artıracak ve makro finansal istikrarı sürdürecek adımlar atmaya devam edeceğiz.” açıklamasında bulundu.

GCM Yatırım Banner

Karahan, bu süreçte politikalara artan güven ve olumlu beklentilerle birlikte ülke risk priminde de belirgin bir iyileşme kaydedildiğini, reel sektör ve bankacılık sektörünün vadesi gelen dış borçlarını yüksek oranlarda yenilediğini ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.