Yatırım yapmaya başla!

TCMB Başkanı Erdem Başçı Yeniden Görevlendirilecek mi?

TCMB Başkanı Erdem Başçı Yeniden Görevlendirilecek mi?

Erdem Başçı, TCMB’nin başındaki en başarılı isim olarak dünyaya imzasını attı. Bilindiği üzere Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Erdem Başçı’nın görevinin sona ermesine sayılı günler kaldı. 19 Nisan tarihinde görev süresi dolacak olan Başçı’nın yerine başka bir isimin gelip gelmeyeceği ise merak konusu olmuş durumda. Piyasaların merakla beklediği bu gelişme öncesi çeşitli spekülasyonlar gündem de dolaşmaya devam ediyor. Ortaya atılan iddialara göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, faiz indirime sıcak bakan ve enflasyonla sıkı bir mücadele içerisinde olabilecek bir ismi Başçı’nın koltuğuna getirmeyi hedefliyor. Ayrıca iddialara göre Başbakan Ahmet Davutoğlu ise yatırımcı güvenini esas alan bir başkanın göreve getirilmesi taraftarı. Davutoğlu’nun isteği doğrultusunda yeni başkanın para politikalarıyla yatırımcı güvenini kazanması gerekiyor.

Analistler Başçı’nın yeniden görevlendirilmeyeceği görüşünde birleştiler…

Başçı’nın görev süresinin dolmasına sayılı günler kala, Bloomberg konuyla ilgili bir anket düzenledi. Ankete katılan 10 analist yaptıkları değerlendirmelerde, Başçı’nın görev süresinin dolmasının ardından yeniden göreve getirilmeyeceği görüşünde birleştiler. Başçı’nın yerine göreve getirilecek yeni isimle ilgili olarak ise 5 analist, Ahmet Faruk Aysan veya Murat Çetinkaya’nın olabileceğini ifade ediyorlar. Ankete katılanl analistlerden olan Toronto Dominion Bank’ın Londra merkezli gelişmekte olan piyasalar araştırma şefi Cristian Maggio, konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Maggio’nun açıklamalarından öne çıkan bölümler ise şöyle;

“Başçı’nın yerine göreve gelecek isim TCMB’yi yön değiştirmeye itebilir!”

Başçı’nın yeniden göreve gelmeyeceği konusunda ankete katılan diğer analistlerle aynı görüşte olduğunu belirten Maggio, Başçı’nın yerine göreve getirilecek olan yeni isimin kısa bir süre içerisinde faiz indirmesini beklediğini söyledi. Yıl sonu itibariyle 1 haftalık repo faizinin yüzde 10’a ulaşmasını beklediğini belirten Maggio, ABD’de faiz artırımlarının devam etmesinin Türkiye’deki gelişmeleri de yakından etkileyebileceğini dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum