Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TCMB Ağustos PPK Toplantısında da Faiz Oranını Sabit Bıraktı

Merkez Bankası kritik faiz kararını açıkladı. %19 olan faiz oranında değişiklik yapılmazken, açıklamalar piyasa beklentilerini karşıladı.
TCMB Ağustos PPK Toplantısında da Faiz Oranını Sabit Bıraktı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yılın sekizinci Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısını gerçekleştirdi. Banka politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranında değişiklik yapmadı. %19 olan faiz oranı Mart ayından bu yana bu seviyede tutuluyor.

Aralık, Ocak ve Şubat’ta %17,00 seviyesinde seyredip, Mart’ta 200 baz puanlık artış yapılmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir konuşmada düşük faizden yana olduğunu bir kez daha yineledi. Bu sözler faiz indirimi olasılığını gündeme getirse de banka bu toplantıyı da pas geçti.

Ekonomistler %18.95 seviyesindeki enflasyonun faiz indirimi için uygun olmadığını söylemişti. Yılın son çeyreğinden itibaren düşürülebileceği belirtiliyor. Dolar kuru faiz açıklamasının hemen öncesinde 8,60 seviyesinde seyrederken, açıklama sonrası 8,54’e geriledi.

Enflasyon raporu tahmin patikasındaki belirgin düşüş sağlanana kadar para politikasındaki mevcut sıkı duruşun kararlılıkla sürdürüleceği belirtildi.

Dünyanın genelinde hızlanan aşılamanın küresel ekonomideki toparlanmayı desteklediği söylendi. Şahap Kavcıoğlu’nun başkanlığında yapılan toplantıda, emtia fiyatlarındaki yükselişin, bazı sektörlerdeki arz kısıntıları nedeniyle taşımacılık maliyetlerinde artış olmasının tüketici fiyatlarını yükselttiği bildirildi.

Yurt içi ekonomik faaliyetlerin, dış talep etkisiyle üçüncü çeyrekte güçleneceği öngörüsü paylaşıldı. Ancak fiyatlama davranışlarının enflasyon görünümü üzerinde risk oluşturmaya devam ettiği aktarıldı.

Temmuz ayında enflasyonda meydana gelen yükselişin en büyük etkeni olarak gıda fiyatlarındaki artış gösterildi. Öte yandan parasal sıkılaştırmanın krediler ve iç talep üzerinde yavaşlatıcı etkileri olduğu belirtildi.

Yüksek enflasyon dikkate alındığında kurulun politika faizini sabit tutmaya karar verdiği ifade edildi. Ülke risk priminin düşmesi, fiyat istikrarı, döviz rezervlerinde artış ve finansman maliyetlerindeki kalıcı düşüşün finansal istikrarı olumlu etkileyeceği bildirildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu