Yatırım yapmaya başla!

TCMB Ağustos Ayı Anket Sonuçları Yayınlandı! Beklentiler Ne Yönde?

Merkez Bankası, 65 katılımcı ile yapılan 2017 yılı Ağustos ayı beklenti anketi sonuçlarını açıkladı. Ekonomik veriler için beklentiler haberimizde.
TCMB Ağustos Ayı Anket Sonuçları Yayınlandı! Beklentiler Ne Yönde?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 65 katılımcıyla gerçekleşen, 2017 yılı Ağustos ayı beklenti anketi sonuçlarını yayınladı. Yıl sonu dolar beklentisi, enflasyon ve ekonomideki büyüme gibi tahminlerin revize edildiği anket sonuçlarına tüm detaylarıyla haberimizde yer verdik.

Ağustos ayı tüketici enflasyon (TÜFE) beklentisi, en son yapılan ankettekiyle aynı kaldı ve %0,21 oldu.

Enflasyon beklentisi Eylül ayı için %0,57 olurken, Ekim’de %1,17 olarak gerçekleşti. Cari yıl TÜFE beklentisi %9,46’ya, 12 ay sonrası TÜFE beklentisi %8,37’ye ve 24 ay sonrası TÜFE beklentisi ise %7,92’ye geriledi.

Reel sektör ve finansal sektör temsilcileri ile profesyonellerden oluşan 65 katılımcının yıl sonu dolar beklentisinde de gerileme oldu.

Dolar/TL kuru için beklenti bir önceki ankette 3,74 idi. Ağustos anketinde söz konusu beklenti 3,71’e gerilerken, 12 ay sonrası için 3,87 olarak açıklandı.

36,3 milyar dolar olan cari işlemler açığı beklentisi, 36,7 milyar dolara yükseldi.

2018 yılı için cari işlemler açığı beklentisi bir önceki ankette 38,5 milyar dolardı. Bugün açıklanan anket sonuçlarına göre ise 38,6 milyar dolara yükseltildiği bildirildi. Cari açık Haziran’da 3,76 milyar dolara inmişti.

Bir önceki ankette %4,1 olan gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) büyüme beklentisi, Ağustos anketinde %4,4’e yükseltildi.

Söz konusu veriler için 2018 yılı beklentisi ise %3,9’dan %4’e çıkarıldı.

Borsa İstanbul repo ve ters-repo pazarında oluşan cari ay sonu gecelik faiz oranı beklentisinde de yükselme oldu.

Bir önceki anket döneminde %11,95 olan beklenti, bu anket döneminde %11,97’ye çıkarıldı. TCMB Ağırlıklı Ortalama Fonlama Maliyeti beklentisi %11,97; vadesine üç ay ya da üç aya yakın süre kalan Devlet İç Borçlanma Senetlerinin (DİBS) yıllık bileşik faiz oranı beklentisi %10,99; vadesine beş yıl ya da beş yıla yakın süre kalan DİBS’lerin 12 ay sonrası ikincil piyasa yıllık bileşik faiz oranı beklentisi %10,72’ye yükseltildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum