Yatırım yapmaya başla!

Analistler TCMB’nin 7 Haziran Toplantısından Bir Kez Daha Faiz Artışı Bekliyor

Merkez Bankası'nın faiz oranını artırması sonrasında değerlendirme yapan analistler, sevinmek için henüz erken olduğunu ve 7 Haziran toplantısından bir kez daha faiz artışı beklediklerini söyledi.
Analistler TCMB’nin 7 Haziran Toplantısından Bir Kez Daha Faiz Artışı Bekliyor

Dolardaki rekor yükselişin ardından Çarşamba günü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) olağanüstü toplanarak, geç likidite penceresi borç verme faiz oranını %13,5’ten %16,5’e yükseltti. Dolar karar sonrasında 4,54’lere kadar gerilese de bu sabah 4,63’ten güne başladı ve en yüksek 4,73 seviyesini gördü.

Merkez’in müdahalesi sonrası değerlendirme yapan analistler, bu kararın alınmasında geç kalındığını, 7 Haziran’da yapılacak olan Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında bir kez daha faiz artışı yapılacağını öngörüyor.

Rabobank Gelişen Piyasalar FX Stratejisti Piotr Matys, 7 Haziran toplantısında da faiz artışı beklediğini söyledi.

Merkez Bankası’nın dolardaki yükselişi engellemek için daha fazla adım atması gerektiğini belirten Matys, liradaki hareketlerin yatırımcıların güveninin halen düşük olduğunun göstergesi olduğunu, kayıpların önüne geçebilmek için daha fazla sıkılaşma olabileceğini bildirdi.

TD Securities tarafından yapılan açıklamada; TCMB’nin enflasyon ve sıkılaşma sıkıntılarını çözmek için yaptığı bu hamlenin uygun olduğunu fakat gerektiğinde yeni bir adım atması için hazır olması gerektiği ifade edildi.

Goldman Sachs tarafından yayınlanan raporda, faiz artışının sadece 25 Nisan’dan bu yana liradaki kayıpları ve ek enflasyonu telafi ettiği belirtildi.

Merkez’in bu adımı sonrasında piyasalara ekonomideki istikrarı sağlamaya istekli olduğunu göstermesi için 7 Haziran’da düzenlenecek olan toplantıda daha fazla faiz artışı yapması gerektiği bildirildi. Unicredit stratejistlerinden Kiran Kowshik‘e göre ise yapılan girişim lirada sadece geçici bir toparlama sağladı. Türkiye’deki genişleyen açıklar karşısında faiz artışının orta vadede TL’yi desteklemesinin pek mümkün olmadığı ifade edildi.

Wells Fargo Stratejisti Erik Nelson ise daha somut ve sürdürülebilir adımlar gelmedikçe, liradaki baskının devam edeceğini düşünüyor.

BBVA Döviz Küresel Müdürü Alejandro Cuadrado da Merkez Bankası’nın güvenilirliğini yeniden kazanması için daha fazla faiz artırımı yapması gerektiğini düşünenlerden. Bankanın ikinci çeyrek dolar tahmini ise 4,4 seviyesinde. DBS tarafından yayınlanan notta; faiz artırımıyla rekor düşük seviyeden yükselen kurun ardından TL için en kötü olanın geride kaldığı sonucuna varmak için çok erken olduğu ifade edildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum