Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB 2023 Yılı Para Politikası Stratejisini Açıkladı

Merkez Bankası bugün yayımladığı raporda, 2023 yılına ilişkin para ve kur politikasının genel hatlarına dair kapsamlı bilgilendirme yaptı.
TCMB 2023 Yılı Para Politikası Stratejisini Açıkladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2023 Yılı Para Politikası ve Liralaşma Stratejisi’ni yayımladı. Stratejinin temel çerçevesi 10 maddeyle özetlenirken, ilk maddede bankanın temel amacının fiyat istikrarını sağlamak ve sürdürmek olduğu belirtildi. Bu amaç doğrultusunda eldeki tüm araçların kullanılmaya devam edileceği söylendi.

Kalıcı fiyat istikrarını destekleyici bir unsur olarak finansal istikrarın gözetileceği, TCMB’nin bütünleşik politika çerçevesi olan liralaşma stratejisinin güçlendirilerek uygulanmaya devam edileceği bildirildi.

Enflasyonda yüzde 5 hedefinin korunduğu, para politikasının enflasyonu orta vadeli hedefine kademeli olarak yaklaştıracak şekilde oluşturulacağı belirtildi.

Piyasa faizlerinin politika faizleriyle uyumlu seyretmesinin sağlanacağı, parasal aktarım mekanizmasının etkinliğini destekleyici politikaların sürdürüleceği aktarıldı.

Liralaşma stratejisi kapsamında uygulanacak politikaların bankacılık sisteminin hem varlık hem de yükümlülük tarafında TL ağırlığının kalıcı olarak artırılması amacıyla güçlendirilerek kullanılmaya devam edileceği açıklandı.

GCM Yatırım Banner

Bir diğer maddede Açık Piyasa İşlemleri (APİ) kanalıyla yapılan fonlamanın payının kademeli şekilde artırılacağı belirtildi. Yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve cari fazlayı artıran faaliyetlerin enflasyon patikasıyla uyumlu bir şekilde destekleneceği, döviz kurlarının serbest piyasa koşullarında, arz ve talep dengesine göre oluşturulacağı, rezerv kaynaklarının çeşitlendirilmesine ve rezervlerin artırılmasına devam edileceği bildirildi.

Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu’nda ileri fazlara geçileceği ve bankanın şeffaflık, öngörülebilirlik ve hesap verebilirlik ilkeleri doğrultusunda politika iletişimine ve veri paylaşımına devam edeceği açıklandı.

2022 yılının ilk üç çeyreğinde iktisadi faaliyetlerin gücünü koruduğu, Rusya-Ukrayna savaşının yaratığı belirsizliklere rağmen güçlü seyrin sürdüğü aktarıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın