Yatırım yapmaya başla!

TCMB 2019 Yılı Para ve Kur Politikası Raporunu Yayımladı

Günün en çok merak edilen konusu TCMB'nin 2019 yılına dair açıklayacağı kur ve para politikası raporuydu. İşte rapordan önemli başlıklar:
TCMB 2019 Yılı Para ve Kur Politikası Raporunu Yayımladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) 2019 yılına dair Para ve Kur Politikası Raporu yayımlandı. Buna göre; 2019 yılında 8 Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı yapılması öngörülüyor. Enflasyon hedefini yüzde 5 seviyesinde koruyan TCMB, fiyat istikrarının kalıcı olarak etkilenmesine tepki vereceğine de yeniden dikkat çekti.

TCMB, enflasyon hedefinin belirsizlik aralığını önceki yıllarda olduğu gibi yüzde 2 olarak her iki yön için korurken, yıl içinde enflasyon gelişmelerine ilişkin kapsamlı değerlendirmelerin Enflasyon Raporu aracılığıyla kamuoyuna duyurulacağını açıkladı. Yıl sonunda gerçekleşen enflasyonun belirsizlik aralığının dışında kalması durumunda da hesap verebilirlik ilkesi gereği Hükümet’e “Açık Mektup” yazılacağı belirtildi.

TCMB, 2019 Yılı Para ve Kur Politikası raporunda 2018 gelişmelerini sıralarken, gelecek yılın yönetim planını da sıraladı.

TCMB 2019 Yönetim PlanıRapor; genel değerlendirme, para politikası gelişmeleri ve iletişimi, 2018 yılı TL ve döviz likidite gelişmeleri, 2019 yılında TL ve döviz likiditesi gelişmeleri olarak 4 ana başlık altında toplandı.

2019 yılı için yukarı yönlü risk unsurlarının; küresel para politikaları gelişmeleri, ticaret savaşlarına ilişkin endişeler ve gelişmekte olan ülke varlıklarına yönelik risk iştahındaki oynaklıklar olduğu belirtildi. TCMB’nin, 2019 yılında fiyat istikrarının sağlanması hedefi doğrultusunda elindeki politika araçlarını en etkin şekilde kullanmaya devam edeceği ifadelerine yer verildi.

TCMB’nin 2018 yılında olduğu gibi piyasa şartları gereğince dengeleyici ve finansal istikrarı destekleyici bir rol oynayacağına dikkat çekildi.

2018 Yılında İzlenen Politika Adımlarının AçıklamasıBankaların TL ve döviz likidite yönetimlerine katkıda bulunmak için aktif rol oynayacağı belirtilirken, “piyasa koşulları elverdiği müddetçe rezervleri artırma politikasına devam edecektir,” ifadeleri de kullanıldı.

1 hafta vadeli repo ihalelerinin, temel fonlama aracı olarak kullanılmaya devam edileceği ifade edilirken, bu çerçevede TL likidite yönetiminde nelerin hedeflendiği listelendi. Bunlar;

  • Günlük repo ihale miktarı belirlenirken, ikincil piyasa gecelik faiz oranları ortalamasının politika faizi olan 1 hafta vadeli rapor ihale faiz oranı civarında oluşması,
  • Uygulanan likidite yönetimi stratejisi ile uyumlu şekilde para piyasalarının etkin ve istikrarlı çalışması,
  • Kullanılan araçların para politikasının etkinliğini desteklemesi,
  • Ödeme sistemlerinin kesintisiz çalışmasının temini,
  • Operasyonel yapının piyasalardaki olağandışı gelişmelere karşı yeterli esnekliğe sahip olması.

Hedeflenen noktalar bu şekilde sıralanırken, bunlara ulaşmak için para politikası etkinliğinin artırılacağı vurgulandı. Bunun içinse likidiye yönetimi genel çerçevesi belirlenirken, piyasadaki likidite düzeyi ve likiditenin sistem içindeki dağılımının da dikkate alınacağı ifade edildi.

Bankacılık sistemi fonlama ihtiyacının yüksek olduğu günlerde, vadeleri 6 – 10 gün arasında olmak kaydıyla farklı vadelerde birden fazla repo ihalesi açılabileceği de belirtildi.

Bankacılık Sektörü Fonlama İhtiyacına Yönelik AdımlarBunun amacı ise teklif ve teminat yönetiminin kolaylaştırılması ve likiditenin haftanın günlerine dengeli dağılımının sağlanması şeklinde açıklandı.

TCMB’nin likidite yönetiminde araç çeşitliliğine ve operasyonel esnekliğini koruyabilmesi için teknik nedenlerle açık piyasa işlemleri portföyünde yeterli miktarda DİBS ve Hazine Müsteşarlığı Varlık Kiralama Şirketi tarafından ihraç edilen TL cinsi kira sertifikası bulundurması gerektiği de ifade edildi. Bu kapsamda planlanan konular şu şekilde sıralandı:

TCMB TL Cinsi Kira Sertifikası Bulundurma KapsamıRaporda; Döviz Depo Piyasası’nda bankalara toplam yaklaşık 50 milyar dolar limitle, 1 hafta ve 1 ay vadeli döviz likiditesi imkanı sağlanmaya devam edileceği belirtildi.

2019 yılı döviz likiditesi yönetim çerçevesinde yapılan plan tüm detaylarıyla listelendi. Bankaların kendilerine tanınan limitler çerçevesinde TCMB’ye 1 hafta, 2 hafta ve 1 ay vadeli teminat döviz deposu getirebileceği ifade edilirken, ihtiyaç duyulması durumunda BIST Swap Piyasası’nda TCMB taraflı işlem yapılabileceği açıklandı. Türk Lirası Depoları Karşılığı Döviz Depoları ihaleleri ile Döviz Karşılığı Türk Lirası Swap Piyasası işlemlerine 2019 yılında da devam edileceği belirtildi.

TCMB’nin 2019 yılı döviz likiditesi yönetimi çerçevesi için listelediği maddeler şu şekilde:

TCMB 2019 Döviz Likiditesi Yönetimi Çerçevesi

TCMB’nin 2019 yılında yapacağı PPK Toplantıları ve rapor takvimi de şu şekilde açıklandı:

TCMB 2019 Yılı PPK Toplantıları ve Rapor Takvimi

TCMB raporun sonunda 2018 yılında atılan politika adımlarını ve alınan tedbirlerini da tüm detayları ile listeledi. Yeni takvimini belirleyen TCMB’nin 2019 yılında daha şahin bir tutum alarak, sıkı politikalar uygulamaya devam etmesi tahmin ediliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum