Yatırım yapmaya başla!

Merkez Bankası Yıl Sonu Enflasyon Tahminini Değiştirmeyerek %14,6’da Bıraktı

Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya’nın sunumuyla açıklanan yılın ikinci enflasyon raporunda, fiyat istikrarına yönelik risklerin göz önünde bulundurulduğu ve sıkı para politikasının korunduğu ifade edildi.
Merkez Bankası Yıl Sonu Enflasyon Tahminini Değiştirmeyerek %14,6’da Bıraktı

Yurt içi ve yurt dışı veri gündeminin yoğun olduğu bu hafta piyasaların radarında yer alan en önemli konu Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) açıklayacağı yılın ikinci enflasyon tahmini raporuydu. TCMB Başkanı Murat Çetinkaya 2019 sonu enflasyon tahminini değiştirmeyerek %14,6 tahmininin korunduğunu belirtti.

Faiz oranlarının sabit tutulduğu karar metninde değişiklik olması piyasada faiz indirimi beklentilerini artırırken, bu gelişme doların 5,98’e kadar tırmanmasına sebep olmuştu. Ancak Çetinkaya enflasyon raporu sunumunda söz konusu toplantıya ilişkin olarak, karar metninde yapılan değişikliğin kısa vadeli bir sinyal olmadığını vurguladı.

Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya, 2019 ve 2020 yılına ilişkin enflasyon tahminlerini değiştirmediklerini açıkladı.

Çetinkaya, 2019 yıl sonu için enflasyon tahminini %14,6, 2020 yılı için %8,2 olarak açıkladı. Raporda rezerv analizlerinin yer aldığını ifade eden Çetinkaya, yılın ilk çeyreğinde iktisadi faaliyetlerde hafif toparlanma olduğunu ancak enflasyonun diğer gelişen ülkeler arasında bir miktar yükseldiğini söyledi.

İhracattaki büyümenin etkisiyle ekonomideki dengelenme eğiliminin arttığı, önümüzdeki dönemlerde de cari dengede daha fazla bir iyileşme olacağını aktardı.

Tüketici fiyatları üzerindeki, üretici fiyat baskısının yılın ilk çeyreğinde de devam ettiğini söyledi.

MB Başkanı Murat Çetinkaya, fiyat istikrarına yönelik risklerin devam ettiği, bu nedenle de sıkı para politikası duruşunun sürdürüleceğini söyledi. Söz konusu dönemde gıda enflasyonundaki olumsuz seyrin devam ettiği, gıda fiyatlarının tahminlerin üzerinde artış gösterdiği ve enflasyon görünümüne ilişkin risklerin devam ettiği belirtildi.

Çetinkaya; enflasyon tahminlerini %70 olasılıkla 2019 sonunda %12,1-17,1 aralığında ve orta noktası olarak %14,6 seviyesinde açıkladı. 2020 yılı için beklenti ise %5,1-11,3 aralığında, orta noktası %8,2 oldu. Enflasyonun orta vadede %5 düzeyinde istikrar kazanacağı öngörüsü paylaşılan raporda, yıllık enflasyondaki düşüşte temel mal ve enerji gruplarındaki düşüşün etken olduğu aktarıldı.

Karar metnindeki değişikliğin kısa vadeli olmadığı ve rezerv konusunda daha detaylı bir açıklama gerektiğinin bilindiği söylendi.

MB Başkanı Çetinkaya, geçtiğimiz haftadan bu yana piyasada endişe yaratan Nisan PPK toplantı detaylarına ilişkin açıklamada bulundu. Yapılan değişikliğin kısa vadeli olmadığına dair sakinleştirici yönde bir açıklama yağan Çetinkaya, bir diğer önemli konu olan rezerv meselesine de değindi.

“Rezervler konusunda kapsamlı bir bilgilendirme gerektiğinin farkındayız. Enflasyon raporunun içine bilgilendirme ve tablo koyduk.” şeklinde yorum yapan Çetinkaya, söz konusu dalgalanmanın sıra dışı veya istisnai bir durum olmadığını, rezervlere trend ve ortada vadede bakmanın daha doğru olacağını dile getirdi. Banka olarak rezervleri önümüzdeki dönemlerde güçlendirme eğiliminde olduklarını, swap piyasası araçlarında rezervleri hesaba katarak bir değişiklik yapılmadığını sözlerine ekledi.

TCMB enflasyon raporunda, 2019 yılı için petrol tahmini 63,1 dolardan 67,2 dolara çıkarıldı.

Mart raporu döneminde kur takası faizlerinin ve döviz kurundaki hareketliliğin, buna bağlı olarak da TL’deki oynaklığın arttığı söylendi. Petrol fiyatları geçen hafta ABD’den gelen açıklama sonrasında yılın zirvesini görmüştü. Dün ABD Başkanı Donald Trump’ın fiyatların düşürülmesine yönelik söylemlerinin etkisiyle görece düşüş gösterdi.

Bu gelişmeler Merkez’in yıl sonu dolar tahminini 67,2 dolar seviyesine yükseltmesini sağladı. Merkez kararı öncesinde güne yükselişle başlayan dolar ise raporun açıklanmasıyla birlikte yukarı yönlü hareketini hızlandırdı. Saat 11:20 itibarıyla 5,9712 liradan işlem gören Dolar/TL için yıl sonu beklentisi 6,20’ye çıkarılmıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum