Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TCMB’nin 2016 Yılı Dördüncü Enflasyon Raporu Toplantısında Neler Yaşandı?

TCMB’nin 2016 Yılı Dördüncü Enflasyon Raporu Toplantısında Neler Yaşandı?
Son Güncelleme: 
Yorum

Yurt içi piyasaların merakla beklediği ve Ekim ayının son haftasında en çok dikkat çeken gelişme bugün yaşandı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) 2016 yılı dördüncü enflasyon toplantısı bugün gündüz saatlerinde gerçekleştirildi. Toplantı, yurt içi piyasalar için büyük önem arz ediyordu. Bu durumun nedeni ise TCMB’nin Ekim ayı toplantısında almış olduğu kararlardı. Hatırlanacağı üzere toplantı öncesi ekonomistler, faiz indirimi ile ilgili ayrışmalar yaşamaktaydılar. Ayrışmaların odak noktası ise TCMB’nin sadeleşme sürecine devam edip etmeyeceğiydi. Çünkü Dolar/TL paritesi, 15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişimi sürecinin ardından ilk kez sert dalgalanmalar yaşamaktaydı. Hatırlanacağı üzere o dönem alınan OHAL kararını ardından Dolar/TL, 3.09 seviyesine yükselerek tüm zamanların rekorunu kırmıştı. Ayrıntılara buradan ulaşabilirsiniz.

Ancak TCMB, o dönemde de ihtiyatlı duruşundan ödün vermemiş ve faiz indirim politikasını gerçekleştirmeye devam etmişti. Lakin Ekim ayı toplantısında TCMB, faiz indirimini pas geçtiğini açıkladı ve ekonomistleri büyük bir şaşkınlığa uğrattı. TCMB’nin Ekim ayında gerçekleştirdiği toplantısının tüm detaylarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Mayıs ayından bu yana devam eden faiz indiriminin pas geçilmesinin ardından, akıllara gelen ilk soru; TCMB’nin sadeleşme sürecini sonlandırıp sonlandırmadığıydı. Bu sorunun cevabı için ise piyasalar, TCMB’nin 2016 yılı dördüncü enflasyon raporu toplantısına odaklandılar. Toplantıda Başkan Murat Çetinkaya, süreç hakkında kamuoyuna önemli açıklamalarda bulundu. Çetinkaya’nın açıklamalarından öne çıkan bölümler ise şöyle;

“Sadeleşme süreci, büyük ölçüde tamamlanmıştır”

Çetinkaya açıklamasında; sadeleşme politikasıyla fonlamanın tek faizden yapılmasını amaçladıklarını belirtti ve para politikasında atılan adımlarla sadeleşmenin büyük ölçüde tamamlandığını söyledi. Ekim ayında faiz artırımının pas geçilmesiyle ilgili olarak ise Çetinkaya, finansal koşullardaki sıklığın azalması ve maliyet unsurlarındaki gelişmelerin enflasyon görünümü üzerindeki olası etkilerini dikkate aldıklarını ve bu doğrultuda faiz oranlarını sabit bıraktıklarını dile getirdi. Çetinkaya, TCMB olarak uyguladıkları politikaların etkisiyle birlikte parasal koşullardaki sıkılığın azalmasının genel finansal koşulları desteklediğini vurguladı. Açıklamalarının devamında ise Çetinkaya, marjinal fonlama faizindeki kademeli düşüşün kredi ve mevduat faizlerine kısmen yansıdığının altını çizerek, son aylarda tüketici kredilerinin de toparlanmaya başladığının görüldüğünü ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar