Yatırım yapmaya başla!

TCMB’nin 2016 Mayıs Toplantısı Sonuçlandı

TCMB’nin 2016 Mayıs Toplantısı Sonuçlandı

Yurt içi piyasaların merakla takip ettiği ve haftanın en önemli gündem maddesi olarak kabul edilen Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) toplantısı bugün sonuçlandı. Para Politikası Kurulu (PPK) toplantı sonrası açıkladığı verilere göre üst bantta indirime gittiğini belirterek, marjinal fonlama oranını yüzde 10’dan yüzde 9,50’ye indirirken; borçlanma faiz oranını yüzde 7,25 düzeyinde sabit bıraktı. Borç verme faiz oranı ise yüzde 11,50’den yüzde 11 düzeyine indirildi.

Toplantı sonrası PPK önemli açıklamalarda bulundu. Kurulun açıklamalarından öne çıkan bölümler ise şöyleydi;

“AB ülkelerinin talebindeki artış, ihracat üzerine olumlu etki yaratıyor!”

Toplantı sonrası kuruldan yapılan açıklamada iç talebin büyümeye pozitif yönde katkısının sürdüğü belirtilirken, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin talebindeki artışın ihracat üzerinde olumlu etkisinin giderek tırmandığı vurgulandı. Küresel oynaklıklarda son dönemlerde artışın görüldüğünü belirten kurul, sıkı para politikası duruşunun temkinli makro ihtiyati politika çerçevesinin Ağustos ayında yayımlanan yol haritasında, belirtilen politika araçlarının etkili bir şekilde kullanılmasının ekonominin şoklara karşı dayanıklılığını arttırdığı dile getirildi. Yaşanan bu gelişmelerin sonrasında kurul, sadeleşme yönünde ölçülü bir adım atılmasına karar verdiğini duyurdu.

“Para politikası kararları enflasyon görünümüne bağlı olacak…”

PPK açıklamasının ikinci bölümünde, enflasyonda temelde işlenmemiş gıda fiyatlarından kaynaklı olarak belirgin bir düşüşün gözlemlendiğini ve çekirdek enflasyon eğilimindeki iyileşmenin sınırlı olmasının likidite politikasındaki sıkı duruşun korunmasını gerektirdiğini vurguladı. Önümüzdeki dönemde gerçekleşecek toplantılara ilişkin olarak ise kurul, para politikası kararlarının enflasyon görünümüne bağlı olacağını belirterek; enflasyon beklentileri ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmelerin dikkate alınacağını ve bu doğrultuda para politikasındaki sıkı duruşun süreceğini duyurdu.

Merkez Bankası’nın Nisan toplantısı hangi yönde sonuçlanmıştı?

Hatırlanacağı üzere TCMB’nin Nisan ayı toplantısında oldukça önemli gelişmeler yaşanmıştı. Çetinkaya’nın başkanlığında ilk toplantısını gerçekleştirilmiş ve üst bantta 50 baz puan indirim yapılmıştı. Ayrıca alt bant yüzde 7,25’te bir haftalık repo faizi ise yüzde 7,50 düzeyinde sabit tutulmuştu. TCMB’nin Nisan ayında gerçekleştirdiği toplantının detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum