Paylaşım

TCMB 2016’nın İlk Finansal İstikrar Raporunu Yayınladı


 

TCMB yeni yılın ilk finansal istikrar raporunu yayınladı. Raporda yer alan başlıklar ve merak edilenler haberimizde;

Yatırımcıların ve ekonomistlerin merakla beklediği finansal istikrar raporu açıklandı. Bilindiği üzere Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yılda iki kere finansal istikrar raporu yayınlıyor. Yılın ilk raporu ise haftanın ikinci işlem gününde yayınlandı. Yayınlanan raporun ilk bölümünde, küresel piyasalarda volatilitenin sürdüğü ve sermaye akımlarının dalgalı seyretmeye devam ettiği belirtilirken, Türkiye’nin küresel şoklara dayanıklılığının giderek arttığı ifade edildi.

Yeni yılda küresel piyasalarda Merkez Bankası’nın belirttiği üzere yüksek volatilite etkisini hala sürdürüyor. Asya’nın en büyük, dünyanın ise en büyük ikinci ekonomisine sahip olan Çin’in büyümesinde görülen kayda değer yavaşlamanın etkisiyle, global piyasalarda sert düşüşler yaşanıyor. Ayrıca emtia fiyatlarında önü alınamaz biçimde görülen düşüşler de piyasaların zor günler geçirmesine neden oluyor. Merkez Bankaları ise bu durum karşısında hamleler gerçekleştiriyor. Hatırlanacağı üzere Şubat ayında Japonya Merkez Bankası (BOJ) piyasalardaki yüksek volatiliteye karşılık eksi faiz kararı almıştı. Ancak ABD Merkez Bankası (FED) yeni yılda faizleri Aralık toplantısında belirlediği üzere yüzde 0,25 ile 0,50 aralığında sabit tutuyor.

“Mali disiplinin devamı, ülke ekonomisini küresel şoklara karşı koruyor!”

Raporun ikinci bölümünde ise hane halkı borcunun azalmaya devam ettiği belirtildi ve bu doğrultuda bankaların yeterli likiditeye sahip olduğu, yabancı para cinsi kredi vadelerinin uzamaya devam ettiği vurgulandı. Son yıllarda alınan makroihtiyati önlemler ve mali disiplin devamının, ülke ekonomisinin küresel şoklara karşı dayanıklılığını güçlendirdiği belirtilen raporda; ılımlı ve istikrarlı büyüme eğiliminin korunduğu dile getirildi. Hatırlanacağı üzere iki hafta önce gerçekleştirilen TCMB’nin Mayıs toplantısında üst bantta 50 baz puan faiz indirimi yapılmış ve yurt içi piyasalara yatırımların önü açılmıştı. TCMB’nin Mayıs toplantısının detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın