TCMB, 2016 Eylül’de Faiz İndirimine Devam Etti

Yurt içi piyasaların dikkatle takip ettikleri, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Eylül ayına ilişkin toplantısı bugün gerçekleşti. Böylelikle TCMB, sıkı politika duruşundan ödün vermediğini bir kez daha göstermiş oldu. Hatırlanacağı üzere toplantı öncesi yapılan anketlerde; ekonomistlerin tamamı, faizin üst bandında indirime gidilmesi yönünde öngörüde bulunmuşlardı. Ekonomistlerin toplantı öncesi öngörülerinin yer aldığı haberimizi detaylı olarak buradan […]

Yurt içi piyasaların dikkatle takip ettikleri, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Eylül ayına ilişkin toplantısı bugün gerçekleşti. Böylelikle TCMB, sıkı politika duruşundan ödün vermediğini bir kez daha göstermiş oldu. Hatırlanacağı üzere toplantı öncesi yapılan anketlerde; ekonomistlerin tamamı, faizin üst bandında indirime gidilmesi yönünde öngörüde bulunmuşlardı. Ekonomistlerin toplantı öncesi öngörülerinin yer aldığı haberimizi detaylı olarak buradan inceleyebilirsiniz.

TCMB’nin bugün gerçekleşen Eylül ayı toplantısında; beklentiler doğrultusunda, faizin üst bandında 25 baz puan indirime gidildi ve böylelikle yüzde 8,5’ten 8,25’e çekilmiş oldu. Geç likidite penceresi borç verme faiz oranı ise yüzde 10,00’dan yüzde 9,75’e indirildi. Politika faizi yüzde 7,50’de, faiz koridorunun alt bandı da yüzde 7,25’te kaldı. Bilindiği üzere TCMB, Mart ayından bu yana faizin üst bandında indirim yapıyor. Geçen ay gerçekleştirilen Ağustos ayı toplantısında da üst bantta indirim yapılmış ve yüzde 8,5’e gerileme görülmüştü. Ağustos ayına ilişkin TCMB toplantısını detaylı olarak bu yazımızda bulabilirsiniz.

Toplantıyla ilgili olarak TCMB’den önemli açıklamalar geldi. TCMB’den gelen açıklamalardan öne çıkan bölümler ise şöyle;

“Para politikasındaki temkinli duruş sürdürülecek”

Eylül ayına ilişkin toplantıyla ilgili TCMB’den yapılan açıklamada; önümüzdeki dönem içerisindeki para politikası kararlarının enflasyon görünüme bağlı olacağı ve enflasyon beklentilerinin, fiyatlama davranışları dikkate alınarak para politikasındaki temkinli duruşun sürdürüleceği dile getirildi. Ayrıca açıklamada, AB ülkelerinden gelen talepte ciddi bir artışın görüldüğü belirtildi ve bu durumun ihracat üzerinde olumlu bir etki yaptığı vurgulandı. Yapısal reformların uygulamaya geçirilmesinin büyüme potansiyelini önemli ölçüde etkilediğini belirtilen açıklamada, kısa vadede enflasyonda düşüşün görüldüğü ifade edildi.

Paratic Piyasalar

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı