Paylaşım

TCMB 2016 Ağustos Toplantısında Faiz İndirimine Devam Edecek mi?


 

Yarın gerçekleşecek olan TCMB'nin Ağustos toplantısında faiz indirimine devam edilecek mi? Kritik toplantı öncesi uzmanların görüşleri, ayrıntılar ve merak edilenler haberimizde;

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Ağustos ayı toplantısının gerçekleşmesine yalnızca bir gün kaldı. Türkiye ekonomisinin 15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişiminin ardından sert dalgalanmalar yaşadığı bugünlerde, merkez bankası tarafından gelecek hamlelere odaklanılmış durumda. Hatırlanacağı üzere Nisan ayında gerçekleşen başkanlık değişim sürecinin ardından Murat Çetinkaya yönetimdeki TCMB, Ağustos ayına kadar gerçekleştirdiği toplantılarda faiz indirim kararı alıyor. Özellikle hükümet kanadından yatırımların sekteye uğramaması ve giderek artması adına faiz indirimlerini destekleyen açıklamaların gelmesi de TCMB’nin faiz indirimi için elini güçlendiriyor.

Geçen ay gerçekleşen TCMB’nin Temmuz ayı toplantısında da faiz indirimine gidilmişti. Darbe girişimi sürecinin ardından ekonomide yaşanan çalkantılar sonrası TCMB’nin faizleri sabit tutması beklenmesine rağmen, Başkan Çetinkaya ve yönetimi faiz indirimi politikasına ara vermeksizin devam ettiler. Cuma günü uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings‘in, Türkiye değerlendirmesi kamuoyuna açıklanmıştı. Yurt içi piyasaların dikkatle takip ettiği değerlendirmede, Türkiye’nin durağan olan not görünümü negatife çevrilmişti. Fitch’in Türkiye değerlendirmesini detaylı olarak buradan inceleyebilirsiniz. Fitch sürecinin ardından yarın gerçekleşecek olan TCMB’nin Ağustos toplantısı ayrı bir öneme sahip oldu.

Yatırımcıların büyük bir merakla beklediği toplantı öncesi akıllardaki en önemli soru; TCMB’nin faiz indirimine devam edip etmeyeceği. Nurol Yatırım Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Akkurt ve Alan Menkul Değerler Genel Müdür Yardımcısı Yeliz Karabulut, TCMB toplantısı öncesi önemli değerlendirmelerde bulundular. Akkurt ve Karabulut’un açıklamalarından öne çıkan bölümler ise şöyle;

“25 baz puan indirim yapılabilir”

Kritik TCMB toplantısı öncesi açıklamalarda bulunan Akkurt, Fitch sürecinin ardından döviz kurunda bir miktar aşağı yönde hareketliliğin görülebileceğini söyledi. Darbe girişimi sonrası TCMB’nin faiz indirim sürecine devam ettiğinin altını çizen Akkurt, yarınki toplantıda da indirim politikasının süreceğini dile getirdi. Açıklamalarının devamında ise Akkurt, 25 baz puan indirime gidileceğini ifade etti.

TCMB’nin Ağustos toplantısıyla ilgili konuşan Karabulut, piyasaların genel beklentisinin faiz indirimine devam edilmesi yönünde olduğunu söyledi. Bu bağlamda 25 baz puan indirim kararının gelebileceğinin altını çizen Karabulut, şahsi fikrinin faiz indirimine gidilmemesi yönünde olduğunu ifade etti.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın