Paylaşım

TCMB’nin 2016 Ağustos Toplantısı Gerçekleşti


 

TCMB'nin Ağustos toplantısı bugün sonuçlandı. Toplantıda faiz tarihi düşük seviyeye kadar indirildi. Ayrıntılar ve merak edilenler haberimizde;

Yurt içi piyasaların büyük bir dikkatle takip ettikleri Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Ağustos toplantısı, bugün sonuçlandı. 15 Temmuz tarihinde yaşanan kanlı darbe girişiminin ardından Türk ekonomisi, oldukça çalkantılı bir sürece girmişti. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in Türkiye değerlendirmesi de buna açık bir örnekti. Cuma günü internet sitesinden açıkladığı değerlendirmede Fitch, Türkiye’nin durağan olan not görünümünü negatife çevirmişti. Fitch’in Türkiye değerlendirmesiyle ilgili tüm detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Fitch’in Türkiye değerlendirmesinin ardından, yurt içi piyasalar bu işlem haftasında TCMB’nin Ağustos toplantısına odaklanmıştı. Türkiye’ye yönelik yatırımların sekteye uğrayacağı endişesinin giderek arttığı bu günlerde TCMB, faiz indirim politikasına devam etmeyi seçti. Hatırlanacağı üzere geçen gün uzmanlar, TCMB’nin Ağustos toplantısıyla ilgili değerlendirmelerde bulunmuşlardı. Uzmanlar yaptıkları açıklamalarda, TCMB’nin faiz indirimine devam edeceğini dile getirmişlerdi. Uzmanların TCMB toplantısı öncesinde gerçekleştirmiş oldukları açıklamalara buradan ulaşabilirsiniz.

Çetinkaya yönetimindeki TCMB, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 7,5 düzeyinde sabit tutarken faiz koridorunun üst bandını yüzde 8,75’ten yüzde 8,50’ye indirdi. Böylelikle TCMB, uzmanların ve piyasaların genel beklentisini bir kez daha yerine getirmiş oldu. Ayrıca toplantıda koridorun alt bandı yüzde 7,25’de sabit tutulurken, geç likidite penceresi borç verme faiz oranı yüzde 10,25’ten yüzde 10,00’a indirildi.

“Çekirdek enflasyon kademeli bir şekilde düşecek”

TCMB, bugün sonuçlanan Ağustos toplantısının ardından kısa bir açıklamada bulundu. Merkez bankası tarafından yapılan açıklamada, işlenmemiş gıda fiyatlarında kısa vadede aşağı yönlü düzeltmelerin yapılacağı belirtildi. Çekirdek enflasyonda ise kademeli düşüşün süreceği belirtilirken, likidite politikasındaki sıkı duruşun korunacağı dile getirildi.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın