Yatırım yapmaya başla!

TCMB, 2016 Ağustos Ayına İlişkin PPK Özetlerini Kamuoyuna Açıkladı

TCMB, 2016 Ağustos Ayına İlişkin PPK Özetlerini Kamuoyuna Açıkladı

Yurt içi piyasaların bu işlem haftasında merakla beklediği TCMB’nin, 23 Ağustos tarihinde gerçekleşen Para Politikası Kurulu (PPK) toplantı özeti; bugün kamuoyuna açıklandı. Hatırlanacağı üzere Ağustos ayında gerçekleşen TCMB toplantısında, faiz koridorunun üst bandı yüzde 8,50’ye kadar indirilmişti. Geç likidite penceresi borç verme faiz oranı ise yüzde 10,25’ten yüzde 10,00 düzeyine kadar indirilmişti. Böylelikle faizler rekor düşük seviyelere kadar indirilmiş oldu. TCMB’nin Ağustos toplantısıyla ilgili haberimizin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

TCMB’nin Ağustos PPK toplantı özetinden öne çıkan bölümler ise şöyleydi;

“Çekirdek göstergelerin yıllık enflasyonları yatay bir seyir izledi”

Toplantı özetinde TCMB yetkilileri, Temmuz ayında tüketici fiyatlarının yüzde 1,16 düzeyinde arttığını belirterek, yıllık tüketici enflasyonunun yüzde 1,15 puan yükseldiğini ve yüzde 8,79 olduğunu vurguladılar. Bu dönem içerisinde çekirdek göstergelerin yıllık enflasyonları ve ana eğilimlerinin yatay bir seyir izlediği belirtilirken, gıda ve alkolsüz içecekler grubunun yıllık enflasyonun son iki ayda yüzde 9,69’a yükseldiği dile getirildi. Enerji fiyatlarının ise Temmuz ayında uluslararası petrol fiyatlarındaki gerilemenin baskısı altında kalarak yüzde 0,40 oranında azaldığı belirtildi ve enerji grubunun yıllık enflasyonunun, yüzde 2,40’la düşük seyrini sürdürmeye devam ettiği ifade edildi.

“Marjinal fonlama faizindeki kademeli düşüş, kredi ve mevduat faizlerine yansıyor”

Toplantı özetinin ikinci bölümünde ise TCMB yetkilileri, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretiminin, yılın ilk çeyreğinde yüzde 1,4 oranında önemli bir artış gösterdiğini, ancak yılın ikinci çeyreğinde yüzde 0,6 oranında azaldığını vurguladılar. Ayrıca iktisadi faaliyetin, ılımlı ve istikrarlı büyüme eğilimini koruduğu dile getirildi. Marjinal fonlama faizindeki kademeli düşüşün, kredi ve mevduat faizlerine önemli ölçüde yansıdığı belirtilirken, kredi mevduat faiz farklarının yüksek düzeyini koruduğunun altı çizildi. Son olarak ise kısa vadede kredi büyüme hızlarında, belirgin bir toparlanmanın beklenmediği ifade edildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum