Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TBMM Teklifi Kabul Etti: Stokçuluk Cezaları Artırıldı

1 Ocak 2023 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek olan 6'ıncı Yargı Paketi’nin yasalaşması ile stokçuluk yapanlara öngörülen hapis cezaları yükseltildi.
TBMM Teklifi Kabul Etti: Stokçuluk Cezaları Artırıldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

6’ıncı Yargı Paketi olarak bilinen, Hakimler ve Savcılar Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı.

Kabul edilen teklife göre 1 Ocak 2023’ten itibaren yargıda Hakim ve Savcı Yardımcılığı Müessesesi getirilecek.

Hakim ve savcı yardımcılığı süresi 3 yıl olacak. Bu kişiler temel eğitim dönemlerini tamamladıktan sonra yazılı sınava tabi tutulacak ve aldıkları puana göre sıralanarak yerleştirme yapılacak.

Eşitlik olması durumunda, yazılı yarışma yapılıp, eşitliğin hala devam etmesi durumunda ise kura çekilecek.

Kabul edilen yargı paketi kapsamında; Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünce tapu kayıt örneği ve diğer belgeler, tapu bilişim sistemi vasıtasıyla noterlerle paylaşılacak. Belgelerin eksik olması halinde sistem üzerinden talep edilecek.

GCM Yatırım Banner

Taşınmazın satışına engel hukuki bir durum bulunmaması halinde taşınmaz satış sözleşmesi yapılacak. Söz konusu işlemlerde noter ücretleri taşınmazın değerine göre 500 liradan az, 4 bin liradan fazla olamayacak ve ücret tarifesinde gösterilecek.

Stokçuluk Yapanlara 3 Yıla Kadar Hapis Cezası

Stokçuluk Yapanlara 3 Yıla Kadar Hapis Cezası
Kaynak: Twitter

6. Yargı Paketi ile Türk Ceza Kanunu’nun ‘fiyatları etkileme’ başlıklı maddesinde değişikliğe gidiliyor. Buna göre fiyatları etkileme suçuyla etkin mücadele edilebilmesi amacıyla yapılan suçlarda cezalar artırıldı.

Besin maddeleri ve malların değerleri veya işçi ücretleri artıp eksildiğinin tespit edilmesi, bunlardan doğacak yalan haber veya sair hileli yollara gidenlere 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası verilecek. Daha önce bu süre 3 aydan 2 yıla kadar uygulanıyordu.

Belli bir mal veya hizmeti satmaktan kaçınarak kamu için acil bir ihtiyacın ortaya çıkmasına neden olan, stokçuluk yapan kişiler için de daha önce 6 aydan 2 yıla kadar öngörülen hapis cezası, 1 yıldan 3 yıla yükseltildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.