Yatırım yapmaya başla!

TBMM’ye Bitcoin Hakkında Soru Önergesi Sunuldu

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne bitcoinin ülkemizdeki durumunu sorgulayan bir soru önergesi sunuldu. İşte detaylar;
TBMM’ye Bitcoin Hakkında Soru Önergesi Sunuldu

Bitcoinde yeni rekor dolar cinsinden 8000 doların üstünü görürken, Türk lirası cinsinden neredeyse 30 bin lira oldu. Bu rekor yükseliş karşısında birçok ülke bitcoini yasal olarak kabul ederken, ülkemizde henüz böyle bir girişim yoktu diyebiliriz. Ama TCMB bitcoin ve blockchain için çalışma grubu oluşturarak, bu teknolojiler hakkında bilgi edinmek gerektiğini vurgulamıştı. Şimdi ise TBMM’ye bitcoin hakkında bir soru önergesi hazırlandı.

HDP Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir, TBMM’ye bitcoinin araştırılması için soru önergesi sundu.

Ziya Pir Bitcoin Soru Önergesi

Önergede dikkat çeken detay ise bitcoinin ülkemizde yasal statüsünün belirlenmesi için çalışmalar yapılması gerektiği oldu. Binali Yıldırım yönetimindeki hükümete, bitcoinin araştırılması gerektiği vurgulandı.

Önergede, Anayasa’nın 98. ve TBMM içtüzüğünün 96. ve 99. maddeleri gereği yazılı cevap istendi.

TBMM'den Yazılı Cevap İstendi

Pir, “aşağıdaki sorularımın Başbakan Binali Yıldırım tarafından cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim,” diyerek, sorularını sıralandırdı. Bitcoinin ekonomi yaşamda yerini almaya başladığını belirten Pir, Estonya’nın Estcoin örneğini de verdi.

Estonya’nın 2,5 yıl süren çalışmaları sonunda kendi dijital parası Estcoini çıkarttığını not eden Pir, ülkemizde de böyle bir girişim olup olmayacağı sorusunu yöneltti.

Estonya Estcoin Örneği Verildi

Önergede bitcoinin ülkemizdeki yasallık durumu ve hesaplama aracı olarak kabul edilip edilmediğine dair sorular da yer aldı.

İşte TBMM’ye sunulan soru önergesi:

TBMM Bitcoin Soru Önergesi

Maliye Bakanı Naci Ağbal da bitcoin ile ilgili yorum yapmış ve blockchain teknolojisine dikkat çekmişti. Bitcoinin teknolojiyle gelen bir imkan olduğunu dile getirerek, piyasaya sıcak baktığını söylemişti. Bitcoinin orta ve uzun vadede, uluslararası finans sistemini etkileyeceğini de belirtmişti. Türkiye’nin ise uluslararası finans sisteminde yaşanan gelişmeleri yakından takip ettiğini söyleyerek, konuya sıcak bir yaklaşım sergilediklerinin mesajını vermişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum