Yatırım yapmaya başla!

TBMM Beyaz Şapkalı Hackerlara Kadro Açtı

TBMM, siber saldırılara karşı beyaz şapka hackerlar aramaya başladı. İşte aranan nitelikler ve detaylar…
TBMM Beyaz Şapkalı Hackerlara Kadro Açtı

Kamu kurumları, hacker endişesine karşı önlemler almaya tam gaz devam ediyor. Siber saldırılara yönelik endişelerin tavan yaptığı bugünlerde TBMM, beyaz şapkalı hackerlar aradığını duyurdu. Beyaz şapka hackerlara, kadroda yer açıldığı ve CEH sertifikalı 22 uzmanın işe alınacağı belirtildi.

Sürekli siber saldırıların hedefi olan Meclis, karşı atağa geçerek bu alanda özel eğitim almış kişileri bünyesine dahil edecek.

TBMM Özel Eğitimli Hacker Arıyor

Bilişim uzmanları ile çalışmaya başlayacak olan TBMM kadroda 22 kişilik yer açıldığını belirtti ve aradığı özellikleri tek tek sıraladı.

İşe alınacak kişilerde teknik ve mesleki özelliklere ek olarak aranan özel nitelikler dikkat çekti. İşte bunlar;

İşe Alınacak Kişilerde Aranan Özellikler

  • Incident Response operasyonları konusunda deneyim, yani güvenlik olaylarına müdahale bilgisine sahip olunması gerekiyor.
  • SOC/SOME bilgisi ve deneyimi (siber olaylara müdahale)
  • Certified Ethical Hacker (CEH) sertifikasına sahip olmak.
  • Sızma ve stres testleri, şifreleme, firewall, saldırı önleme sistemleri, zafiyet tarama sistemleri ve benzeri güvenlik süreçleri ve teknolojileri hakkında bilgi sahibi olma.
220 aday arasından seçilecek 22 bilişim uzmanı, 2016 veya 2017’de yapılan KPSS sonuçlarına göre değerlendirilecek.

KPSS Sonucuna Göre Belirlenecek

KPSS P3 puanının % 70’i ile son 5 yıl içinde İngilizce dilinde yapılan YDS veya buna denk Yükseköğretim Kurulu’nca kabul edilen YDS dengi puanın % 30’unun toplamı esas alınacak. Puan sıralamasında yüksekten düşüğe doğru 220 aday seçilecek.

Seçilen 220 aday, sözlü ve uygulamalı sınava çağrılacak. Başarı sırasına göre de 22 aday işe kabul edilecek.

220 Adaydan 22 Kişi Seçilecek

Daha önce EPDK, enerji sektöründe siber saldırılara karşı harekete geçmişti. Endüstriyel kontrol sistemlerinin, siber saldırılara karşı daha güvenli ve dirençli hale getirilmesi için yeni bir yönetmelik taslağı hazırlamıştır. Enerji Sektöründe Kullanılan Endüstriyel Kontrol Sistemlerinde Bilişim Güvenliği adı verilen yönetmelik, görüşe açılmıştı ve buna göre gerekli esaslarda düzenleme önerilmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kariyer kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum