Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TBM: Mahalleye Dönüşen Köylerde Emlak Vergisi Ertelendi

TBM Hukuk Komisyonu Başkanı Avukat İzzet Doğan, mahalleye dönüşen köylere yönelik, 2022 yılının sonuna kadar su faturaları ve emlak vergilerinin indirimli olması gerektiğini söyleyerek, uyarıda bulundu.
TBM: Mahalleye Dönüşen Köylerde Emlak Vergisi Ertelendi
Son Güncelleme: 
Yorum

Tüketici Başvuru Merkezi (TBM) Hukuk Komisyonu Başkanı Avukat İzzet Doğan, Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair 7159 sayılı Kanunda, mahalleye dönüşen köylerde bulunan tüketicilerle ilgili düzenlemeyi değerlendirdi.

Doğan, daha önce mahalleye dönüşen köylerde Emlak Vergisi ve 2464 sayılı Belediye Gelirleri kapsamındaki vergi hariç, katılım paylarının 5 yıl alınmayacağı konusunun düzenlendiğini ve 2020 yılına kadar uzatıldığını söyledi. Bu hususta mahalleye dönüşen köy halkının gerekli düzenlemeyi ve emlak vergilerinin ertelendiğini bilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Avukat İzzet Doğan, emlak vergisi ve su faturalarının 2022 yılına kadar indirimli olması gerektiğini vurguladı.

Daha önce 2020 yılına kadar olan muafiyet sürelerinin, Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair 7159 sayılı Kanunla 31.12.2022 tarihine kadar uzatıldığını aktardı. Bunun haricinde mahalle olan beldelerde içme ve kullanma suları için alınacak ücretin 5 yıl süreyle en düşük tarifenin %50’sini geçmeyecek şekilde belirlenmesi uygulaması da aynı tarihe kadar uzatılmıştı.

Başlangıçta belediyelerin herkesten emlak vergisi tahsil ettiğini söyleyen Doğan, anayasamızın “vergi, resim, harç ve benzeri mali yükümlülükler kanunla konulur, değiştirilir veya kaldırılır” hükmüne göre çıkarılan kanun gereği, bu vergilerin muafiyet tanınan süreler boyunca tahsil edilemeyeceğinin anlaşıldığını anlattı.

Haksız olarak tahsil edilen emlak vergilerinin iadesi için belediyelere başvuru yapılması gerektiğini söyledi.

TBM Avukatı İzzet Doğan, haksız olarak alınan emlak vergisinin iadesi için ilçe belediyesine bağlanan köylerdeki taşınmaz sahiplerinin bir dilekçe ile belediyeye başvurmaları gerektiğini söyledi. Eğer başvuru dilekçesine 60 gün içerisinde cevap verilmez veya söz konusu alanda gereken düzenleme yapılmazsa, 30 gün içinde vergi mahkemesine dava açılması gerektiğini bildirdi.

Tüzel kişiliğini kaybetmiş, mahalleye dönen köy halkının bu konuda uyanık olması gerektiğini vurguladı.

Mahalleye dönüşecek köylerde 5 yıl süreyle içme ve kullanma suları için alınacak ücretin en düşük tarifenin %25’ini geçmeyecek şekilde belirlendiğini söyleyen Doğan, bu hüküm, görev ve sorumlulukların daha önce genişletilen büyükşehirlerde bulunan köylerde yaşayanlara da uygulanacağını dile getirdi.

Tüzel kişiliğini kaybetmiş köy halkının uyanık olması gerektiğini ve içme suyu faturalarının nasıl ücretlendirildiğini kontrol etmeleri gerektiğini belirtti. Konuyu yeterince değerlendirmeyen bazı belediye görevlileri tarafından geçmiş süredeki su faturalarının normal şekilde hesaplandığını, oysaki 2022 yılının sonuna kadar içme ve kullanma suları için alınacak ücretin en düşük tarifenin %25’ini geçmeyecek şekilde belirlendiğini dile getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu