Yatırım yapmaya başla!

25 Milyon TL’den Fazla Borcu Olanlar için Yeniden Yapılandırma Başlatılıyor

TBB, 25 milyon lira ve daha fazla kredi borcu olan büyük ölçekli şirketler için yeniden yapılandırma uygulamasının başlatıldığını duyurdu. Küçük ölçekliler için ise onay beklendiği bildirildi.
25 Milyon TL’den Fazla Borcu Olanlar için Yeniden Yapılandırma Başlatılıyor

Türkiye Bankalar Birliğince (TBB), yüksek kredi borcu olan büyük ölçekli şirketleri sevindirecek bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada 25 milyon TL ve daha fazla kredi borcu olan büyük ölçekli şirketler için Finansal Yeniden Yapılandırma (FYY) uygulamasının başlatılacağı duyuruldu.

TBB resmi internet sitesinde yapılan duyuruya göre yeniden yapılandırma işleminin yakında küçük ölçekli şirketler için de başlatılacağı belirtildi.

TBB DuyuruFinansal Yeniden Yapılandırma Çerçeve Anlaşması uygulaması hakkında yapılan açıklamada büyük ölçekli şirketler için yeniden yapılandırma imkanının başlatıldığı, küçük ölçekli olanlar için ise onay beklendiği bildirildi.

Söz konusu kararın gelir-gider dengesinde bozulma olan şirketlere, geri ödeme yükümlülüklerinin yeniden kazandırılması amacıyla alındığı bildirildi.

5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nun Geçici 32. maddesi uyarınca alınan karar kapsamında; “25 milyon TL ve üzeri kredi borcu bulunan büyük ölçekli şirketler FYY uygulamasından yararlanabilecektir. 25 milyon TL’nin altında kredi borcu bulunan küçük ölçekli şirketler ise onayın alınmasını takiben FYYn uygulamasından yararlanabilecektir. Haklarında iflas kararı bulunan borçlular FYY’den yararlanamayacaktır.” ifadesine yer verildi.

Bu uygulama sayesinde şirketlerin yatırım, üretim ve istihdam faaliyetlerini devam ettirmeleri sağlanacak.

25 Milyon TL Borçlu ŞirketlerÇeşitli faktoring, finansal kiralama, bankalar ve finansman şirketlerinin yararlanabileceği uygulamada borçluların en yüksek üç alacaklı kuruluştan birine başvurabilecekleri belirtildi. İlgili kurumlar Çerçeve Anlaşması formatına uygun bir başvuru dilekçesi ve talep mektubu ile birlikte başvurularını yapabilecekler.

Başvurusu Türkiye Bankalar Birliği tarafından kabul edilen borçlular için korunma süreci başlatılacak. Çerçeve Anlaşması’nı imzalayan alacaklı kuruluşlar yapılandırma süreci boyunca alacaklarına ilişkin icra takibi yapamayacaklar.

Alacaklı kuruluşlar eğer çerçeve anlaşmasından kaynaklanan yükümlülükleri yerine getiremezlerse ortaya çıkan uyuşmazlıklar TBB Yönetim Kurulu tarafından belirlenen hakem kurulu ile çözüme kavuşturulacak.

Bunların yanında yapılan duyuruda, “Borçlunun başvuru tarihinden önce herhangi bir alacaklı kuruluş tarafından başlatılmış yasal takipler sonucu satış günü belirlenmiş olması, ihalenin feshi davasının devam etmesi, borcun icra taahhüdüne bağlanmış olması, tasarrufun iptali davasının devam etmesi halinde bu işlemler finansal yeniden yapılandırmadan etkilenmeyecektir.” açıklamasına da yer verildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum