Yatırım yapmaya başla!

TBB Kredi Borcu Olanlar Hakkında Tavsiye Kararını Açıkladı

Türkiye Bankalar Birliği, nakit kredi borcu olan işletmelerin ödeme sürecinde, bankalara tavsiye niteliğindeki kararlarını açıkladı.
TBB Kredi Borcu Olanlar Hakkında Tavsiye Kararını Açıkladı

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) 17 Ağustos 2018 tarihinde, ekonomik faaliyetin desteklenmesine yönelik atılacak adımlara ilişkin, bazı tavsiye niteliğinde kararlar alındığını duyurmuştu. Söz konusu kararın üyeler ile paylaşıldığı belirtilirken Yeni Ekonomi Programı’nın açıklanmasının ardından risklerin göreli olarak düştüğü, para ve sermaye piyasalarında oynaklığın azaldığı bildirildi. TBB söz konusu gelişmelerin etkisiyle, tavsiye niteliğinde olan vadelendirme kararını açıkladı.

Türkiye Bankalar Birliği, kredi borcu olan işletmeler için ödeme kolaylığı sağlayacak tavsiye niteliğindeki kararını açıkladı.

Yönetim Kurulu’nun görüşmeleri neticesinde son zamanlarda yaşanan risklerin kısmen azaldığı, alınan tedbirler sayesinde yurt içi ve yurt dışı yatırımcıların beklentilerinde iyileşme başladığı, bu önlemlerin ekonomik faaliyetin makul bir sürede toparlanmasına destek olacağı, bunun sağlıklı ve kalıcı olması için yatırımın, üretimini, ticaretin ve istihdamın korunmasının önemli olduğu vurgulandı.

Bu doğrultuda yapılan görüşmeler neticesinde, takdiri TBB üyelerine bırakmak suretiyle, tavsiye niteliğinde vadelendirme kararının paylaşıldığı bildirildi.

Buna göre risk grubu bazında bankalar ve diğer finansal kuruluşların nakit borçlarının ödemeleri için bazı öneriler yapıldı.

Nakit borcu 15 milyon liranın altında olan veya gayri nakdi riskleri ile birlikte 25 milyon liraya ulaşan işletmelerden; bankalar ve diğer finansal kuruluşlar tarafından hakkında yasal takip başlatılmamış, iflas kararı bulunmayan kredileri 30 Haziran 2018 tarihinden sonra ilgili bankada yapılandırılmamış, nakit akışı dengesi bozulduğu için borçlarını ödemekte zorlanan, kredilerin yeniden vadelendirilmesi halinde borçlarını geri ödeme imkanı kazanarak işletme sermayesini güçlendirdiğine kanaat getirilenlerle sınırlı olmak kaydıyla, 30 Nisan 2019 tarihine kadar vadesi dolacak spot – taksitli krediler, 6 aya kadar anapara ödemesi olmak üzere toplam 24 aya kadar vadelendirilebilecek.

Başvuruların her bir banka tarafından kendi risk yönetimi ve kredi politikaları çerçevesinde değerlendirileceği bildirildi.

Söz konusu uygulama için işletmelerin bankalara münferiden başvuru yapabilecekleri söylenirken, içerisinde bulunduğumuz dönemde bankaların karşılıklı iyi niyete ve özveriye dayalı kurallar içerisinde, tüm sektördeki müşterilerine kredi kanallarının açık tutmayı, ödeme ve teminat koşullarında esneklik sağlamayı amaç edindikleri belirtildi. Bundan sonraki süreçte de bankacılık sektörü üyeleri ve diğer tüm paydaşlarla işbirliği ve sağduyu içerisinde, ülkenin menfaatleri doğrultusunda verimli bir şekilde çalışılarak, büyümenin sağlıklı bir şekilde sürdürülmesinin hedeflendiği bildirildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Banka Kredileri kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum