Paylaşım

TBB’den Konutta KDV İndirimiyle İlgili Önemli Açıklamalar


 

Konut kredisi kullanımında KDV iadesi yapılacağı birçok tartışmaya neden oldu. Kredi kullanarak konut sahibi olan birçok kişi, iade talebi ile tüketici hakem heyetlerinin ve bankaların yolunu tuttu. Ancak Türkiye Bankalar Birliği’nin (TBB) açıklamasıyla durumun pek de böyle olmadığı anlaşıldı. TBB’nin açıklamaları ve merak edilenler haberimizde;

Piyasada 150 metrekare ve üstü evlerin konut kredisiyle satın alınmasında ödenen KDV’nin yüzde 18’den yüzde 8’e indirilmesi ve müteahhitlere yapılan KDV iadesi, karışıklıklara yol açtı. Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin’in KDV ödemelerinin geri alınabileceğine dair açıklamaları ise kredi kullananları harekete geçirdi. İki milyondan fazla kişiyi ilgilendiren bu indirim, sektörde bomba etkisi yarattı.

Son günlerde konut kredisi çeken ve kredi alırken satın aldığı konutu ipotek gösteren birçok tüketici Katma Değer Vergisi’ni geri almak için bankalara başvurdu. Tüm yorum ve değerlendirmelerin sonunda, TBB’den yapılan açıklamayla iade konusu netlik kazandı. Türkiye Bankalar Birliği’nin resmi internet sitesinden yapılan açıklamada; bankalardan konut kredisi kullanımında ödenen KDV tutarlarının geri alınabileceği hakkındaki değerlendirmelerin gerçeği yansıtmadığı bildirildi.

İadesi istenen tutar çok yüksek

Tüketici hakem heyeti ve bankalara başvuruda bulunan binlerce kişinin haksız olmadığını belirten yetkililer, ödenmesi istenen tutarın fazlalığına vurgu yaptılar. Açıklamanın devamında ise yetkililer; konutun değerine göre 10 bin TL ile 350 bin TL arasında değişen KDV iadelerinin herkes için büyük para olduğunu dile getirdiler. Bu nedenle KDV iadeleriyle ilgili tüketici hakem heyetlerine, tüketici mahkemelerine ve bankalara başvurmanın anlamsız ve etkisiz olacağı ifade edildi.

KDV iadesi söz konusu değil

Yapılan yazılı açıklamada; basında yer alan haberlerde konut kredisinde KDV’nin düşürüldüğü belirtilerek, ödeme yapanların bankalara başvurarak, iade alabilecekleri yönünde yorumlara yer verildiği ifade edildi. Bankacılık işlemlerinin ve dolayısıyla konut kredisinin KDV’nin konusuna girmediği belirtilirken, bu işlemlere KDV uygulaması yapılmadığı açıklandı. Bu çerçevede, konut kredisi kullanan müşterilerin KDV iadesi alabileceği yönündeki yorum ve değerlendirmelerin gerçek olmadığı açıklandı.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Diğer yorumlar ( 1 )

  1. Bence banka doğru söylemiyor. Hakem heyetine başvurmak gerekir şöyle ki;

    Bir çoğumuzun hayalidir yeni bir ev almak.. Ancak günümüz şartlarında bazı hayallerimizi gerçekleştirmek mümkün olmayabiliyor. Fakat çoğumuz nakit sıkıntılarımızda ya da birikimlerimizin yetersiz kaldığı durumlarda bankaların sunduğu kredi imkanlarından yararlanabiliyoruz. Yeni bir ev sahibi olmak isteyenler için bir çok banka tarafından çeşitli ve avantajlı konut kredisi kampanyaları oluşturulmaktadır. Kira ödemek yerine bankaların sunduğu avantajlardan yararlanmak birçok kişiye daha cazip gelmektedir. Sizler de yıllardır hayalini kurduğunuz evinize bir çok kişi gibi ev kredisi kampanyalarından yararlanarak kavuşabilirsiniz. Kredi ödemeleriniz kira öder gibi uygun fiyatlarda ödemeniz sağlanmaktadır. Ancak kullanmış olduğunuz kredi dışında ödemeniz gereken KDV miktarı ve dosya masrafını da unutmamanız gerekiyor.. Konut kredisi aldığınızda bankalar tarafından krediniz için bir miktar KDV de alınmaktadır. Kredi kullanmış tüketicilerimizin en çok merak ettiği konulardan biri de KDV iadesidir.
    Konut kredinizin KDV iadesi için Tüketici Hakem Heyetine başvuruda bulunmanız yeterlidir. Konut kredilerinden yararlanarak alınan evinizi teminat göstererek alınan KDV miktarını geri isteyebilirsiniz.. KDV miktarınız 2320 lira tutarında ise Kaymakamlık Hakem Heyetlerine, 2320 lira ve 3480 lira arasında ise Ticaret İl Müdürlüklerindeki İl Hakem Heyetlerine, 3480 lira ve üzerinde ise Tüketici Mahkemelerine başvuruda bulunabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir