TBB’den Konutta KDV İndirimiyle İlgili Önemli Açıklamalar

Piyasada 150 metrekare ve üstü evlerin konut kredisiyle satın alınmasında ödenen KDV’nin yüzde 18’den yüzde 8’e indirilmesi ve müteahhitlere yapılan KDV iadesi, karışıklıklara yol açtı. Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin’in KDV ödemelerinin geri alınabileceğine dair açıklamaları ise kredi kullananları harekete geçirdi. İki milyondan fazla kişiyi ilgilendiren bu indirim, sektörde bomba etkisi yarattı. Son günlerde […]

Piyasada 150 metrekare ve üstü evlerin konut kredisiyle satın alınmasında ödenen KDV’nin yüzde 18’den yüzde 8’e indirilmesi ve müteahhitlere yapılan KDV iadesi, karışıklıklara yol açtı. Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin’in KDV ödemelerinin geri alınabileceğine dair açıklamaları ise kredi kullananları harekete geçirdi. İki milyondan fazla kişiyi ilgilendiren bu indirim, sektörde bomba etkisi yarattı.

Son günlerde konut kredisi çeken ve kredi alırken satın aldığı konutu ipotek gösteren birçok tüketici Katma Değer Vergisi’ni geri almak için bankalara başvurdu. Tüm yorum ve değerlendirmelerin sonunda, TBB’den yapılan açıklamayla iade konusu netlik kazandı. Türkiye Bankalar Birliği’nin resmi internet sitesinden yapılan açıklamada; bankalardan konut kredisi kullanımında ödenen KDV tutarlarının geri alınabileceği hakkındaki değerlendirmelerin gerçeği yansıtmadığı bildirildi.

İadesi istenen tutar çok yüksek

Tüketici hakem heyeti ve bankalara başvuruda bulunan binlerce kişinin haksız olmadığını belirten yetkililer, ödenmesi istenen tutarın fazlalığına vurgu yaptılar. Açıklamanın devamında ise yetkililer; konutun değerine göre 10 bin TL ile 350 bin TL arasında değişen KDV iadelerinin herkes için büyük para olduğunu dile getirdiler. Bu nedenle KDV iadeleriyle ilgili tüketici hakem heyetlerine, tüketici mahkemelerine ve bankalara başvurmanın anlamsız ve etkisiz olacağı ifade edildi.

KDV iadesi söz konusu değil

Yapılan yazılı açıklamada; basında yer alan haberlerde konut kredisinde KDV’nin düşürüldüğü belirtilerek, ödeme yapanların bankalara başvurarak, iade alabilecekleri yönünde yorumlara yer verildiği ifade edildi. Bankacılık işlemlerinin ve dolayısıyla konut kredisinin KDV’nin konusuna girmediği belirtilirken, bu işlemlere KDV uygulaması yapılmadığı açıklandı. Bu çerçevede, konut kredisi kullanan müşterilerin KDV iadesi alabileceği yönündeki yorum ve değerlendirmelerin gerçek olmadığı açıklandı.

Paratic Piyasalar

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı