Yatırım yapmaya başla!

TBB Futbol Kulüplerinin Borçlarının Yapılandırması Hakkında Açıklamada Bulundu

TBB ve TFF işbirliğinde başlatılan çalışma kapsamında, 18 futbol kulübünün 10 – 11 milyar lira civarında olan toplam borcu yeniden yapılandırılacak. Detaylar haberimizde…
TBB Futbol Kulüplerinin Borçlarının Yapılandırması Hakkında Açıklamada Bulundu

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) ile Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) borcu bulunan 18 Süper Lig ekibinin borçlarını yapılandırmak için kolları sıvadı. TBB futbol kulüplerinin yaklaşık 10-11 milyar lira civarında olan borçlarının silinmesinin veya piyasa normları dışında fiyatlama yapılmasının söz konusu olmayacağını açıkladı.

Sosyal medyada hızlıca yayılan habere ilişkin açıklama yapılırken, konunun detaylarının akşam televizyon ekranlarındaki ana haber bülteninde paylaşılacağı ifade edildi.

Futbol kulüplerinin borçlarına yönelik her bankanın kendi kredi riskini kendisinin yöneteceği bildirildi.

TBB Yönetim Kurulu Başkanının bu çalışmalara sadece kendi bankasını temsilen değil, futbol kulüplerinin kredi ilişkisinde bulunduğu diğer bankaları da temsilen katıldığı açıklandı.

Futbol kulüpleri ile bankalar arasındaki ilişkinin ticari olup, bundan sonra da aynı şekilde devam edeceği, bu doğrultuda borçların bir bankaya devredilmesinin söz konusu olmadığı ve her bankanın kendi kredi riskini yönetmeyi sürdüreceği belirtildi. Yeniden vadelendirme ve yapılandırmada borçların silinmesinin veya piyasa normlarının dışında fiyatlama yapılmasının söz konusu olmayacağı eklendi

Yapılacak olan çalışma ile geçmişten gelen ve geleceği de etkilemekte olan borçluluk yapısının yeniden yapılandırmasının amaçlandığı söylendi.

Kulüplerin bir çok banka ile kredi ilişkisi içinde olduğu, halihazırda gelirlerinin giderlerini karşılayacak düzeyde olduğu fakat geçmişten gelen borçların yapılandırılmasının hedeflendiği açıklandı. Sıkı mali kriterler getiren çalışmanın futbol kulüplerine yeni kredi kullandırması anlamına geldiği, kuralların mali bünyenin güçlendirilmesi ve futbol kulüplerinin çağdaş bir yapıda faaliyet göstermelerinin temin edecek şekilde belirleneceği söylendi.

Projenin TFF liderliğinde, TBB’nin iştiraki ile futbol endüstrisinin sürdürülebilir bir performans içinde gelişimini mümkün kılmayı hedeflediğini ve tüm tarafların dahil olduğu bir çalışma olduğu açıklandı.

TFF Mali İşler, Hukuk ve Lisanslamadan Sorumlu Başkanvekili Hüsnü Güreli, Süper Lig’deki 18 kulüpten mali tablolarını istediklerini söyledi.

Söz konusu çalışma hakkında bilgi veren Güreli, istedikleri mali tabloları Ziraat Bankası’na sunduklarını fakat yapılandırmada başka bankaların da yer alacağını belirtti. Kulüplere taze para verilmeyeceğini vurgulayan Güreli, 10-11 milyar lira civarında olan toplam borcun yaklaşık 10 yıl gibi bir vadeye yayılmasının planlandığını dile getirdi. Kulüplerin mevcut borçlarının bankalar tarafından devralınacağı, gelirlerinden belirlenen orandan fazla harcama yapmayacakları şartının konulacağı, buna uymayan kulüplere ise çeşitli yaptırımların uygulanacağı ifade edildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum