Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TBB Açıkladı: Kasım’da 7 Trilyon TL’nin Üzerinde Kredi Verildi

Kredi musluklarının açılmaya başlandığını döneme ilişkin veriler geldi. Kasım 2022 döneminde verilen kredilerde yüzde 50’nin üzerinde artışla patlama yaşandı.
TBB Açıkladı: Kasım’da 7 Trilyon TL’nin Üzerinde Kredi Verildi
YAYINLANMA ZAMANI

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), Kasım 2022 dönemine ilişkin risk merkezi raporunu paylaştı. Raporda, yüksek enflasyon ortamında ekonomiyi daha çok ısıtacak oranda paranın piyasaya sürüldüğü görüldü. Kasım ayı verilerine göre TBB üyesi kuruluşlar tarafından kullandırılan nakdi krediler yıllık bazda yüzde 52 arttı. Bu artışla birlikte geçen yılın Kasım ayında verilen kredi miktarı 7,64 trilyon TL oldu.

Nakdi kredilerin 7 trilyon 401 milyar TL’lik kısmının 55 bankaya, 112 milyar TL’sinin 21 finansal kiralama şirketine, 56 milyar TL’sinin 20 finansman şirketine ve 71 milyar TL’sinin 49 faktoring şirkete kullandırıldığı açıklandı.

Ticari Krediler Yüzde 54 Arttı

Kasım ayında kullandırılan kredilerde yüzde 81’lik payın ticari kredilere ayrıldığı görüldü. Söz konusu dönemde ticari kredilere 6,2 trilyon TL miktarında pay verildi.

Ticari kredilerde ise en yüksek oranı yüzde 30 ile imalat sanayii oluşturdu. Toptan ve perakende ticaret sektörünün payı yüzde 10 oldu.

Bireysel Krediler Yüzde 49 Arttı

Kasım 2022 döneminde bankalar ve banka dışı finansal kuruluşlar vasıtasıyla kullandırılan bireysel kredilerde yüzde 49 oranında artış yaşandı. Bu artışla bireysel kredilere ayrılan miktar 1,4 trilyon TL’yi aştı.

GCM Yatırım Banner

Bireysel kredilerin yüzde 99’u bankalar vasıtasıyla kullanıcılara ulaştırıldı. Finansman ve finansal kiralama şirketleri vasıtasıyla kullandırılan bireysel kredinin 10,9 milyar TL’sini taşıt kredileri oluşturdu.

Bireysel kredilerin içinde yüzde 40’lık kısmında ihtiyaç kredileri, yüzde 25’te konut kredileri, yüzde 28’de kredi kartları, yüzde 3,5’te taşıt kredileri ve yüzde 4,5’te kredili mevduat hesabı yer aldı.

Kasımda Bireysel Kredi Kullanan Kişi Sayısı 37,7 Milyon Oldu

Bireysel kredi kullanan müşterileri sayısı geçen yılın Kasım ayında 2 milyon kişi artarak 37,7 milyon olarak kaydedildi.

Söz konusu dönemde ilk kez kredi kartı kullanan kişi 226 bin, tüketici kredisi kullanan kişi ise 147 bin oldu. 146 bin kişi ilk defa kredili mevduat hesabı kullandı.

Konut kredisi kullananların sayısı 11 bin, taşıt kredisi kullananların sayısı 27 bin olarak açıklandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.