Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tayvan’a ABD Ziyaretleri Sürüyor! Sırada Arizona Valisi Var

Çin ile Tayvan arasındaki gerilimi artıran adaya ABD ziyaretlerine Arizona valisi ile bir yenisi ekleniyor. Detaylar haberde;
Tayvan’a ABD Ziyaretleri Sürüyor! Sırada Arizona Valisi Var
Yorum

ABD’nin, Temsilciler Meclisi Nancy Pelosi ile başlattığı Tayvan ziyaretleri Çin tarafından tepkiyle karşılanırken ziyaretlere bir yenisinin ekleneceği açıklandı. Yapılan duyuruya göre Arizona valisi de Tayvan’a gidiyor.

Tayvan Dışişleri Bakanlığı, ABD’den art arda gelen yetkililerin ziyaretlerinin en yenisinin Arizona Valisi Doug Ducey tarafından gerçekleştirileceğini duyurdu.

Açıklamada, valinin Salı günü Tayvan’a varacağı ve bu tür gezilerin yapılmaması için Çin’den gelen baskılara meydan okunacağı belirtildi.

Arizona Valisi’nin Ziyaret Planı Açıklandı

Cumhuriyetçi Arizona Valisi Doug Ducey’in ziyaretine dair detaylar da paylaşıldı.

Bna göre Ducey üç günlük ziyareti sırasında Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-wen ile görüşmesinin yanı sıra çip endüstrisindeki şirketlerle de görüşmeler gerçekleştirecek.

Dünyanın en büyük sözleşmeli çip üreticisi Taiwan Semiconductor Manufacturing Co Ltd’nin, ABD’nin Arizona eyaletinde 12 milyar dolarlık bir tesis inşa etmekte olduğu biliniyor. Görüşmelerde bu projenin önemli bir yer kaplaması bekleniyor.

Çin, ABD Ziyaretlerine Öfkeli

Tayvan, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi liderliğindeki bir heyetin bu ayın başlarında Çin’i öfkelendiren ziyaretinden bu yana ABD’den bir dizi yetkiliye ev sahipliği yaptı.

Pekin yönetimi, Pelosi’nin ziyaretine adaya yakın olan ve Taipei üzerinde ilk kez balistik füzelerin fırlatılmasını içeren askeri tatbikatlarla ve Washington ile bazı diyalog hatlarını keserek yanıt verdi. Söz konusu diyalog hatlarının başlıkları arasında Washington ile askeri harekat görüşmeleri ve iklim değişikliği de yer alıyor.

Çin, Pekin’in egemenlik iddialarını reddeden Taipei’de demokratik olarak seçilmiş hükümetin güçlü itirazlarına rağmen, Tayvan’ın kendi toprakları olduğunu iddia etmeye devam ediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu