Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tayvan ve ABD Arasındaki Ticari İlişkilerde Dev Adım!

Çin ile sürtüşmelerin devam ettiği süreçte ABD ile Tayvan arasındaki ticari ilişkileri daha ileri boyuta taşıyacak yeni iş birliği duyuruldu. Detaylar haberde;
Tayvan ve ABD Arasındaki Ticari İlişkilerde Dev Adım!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Tayvan, ABD ile kapsamlı bir ticaret anlaşmasını imzalamaya hazırlanıyor. Başkan Tsai Ing-wen, Perşembe günü ABD’li milletvekillerinden oluşan bir ziyaretçi grubuna yaptığı açıklamada, ABD ile yeni bir çerçeve altında “yüksek standartlı” bir ticaret anlaşması imzalayabileceğinden emin olduğunu söyledi.

Tsai, cumhurbaşkanlığı ofisinde gerçekleşen toplantıda iki siyasi parti üyelerinden oluşan ABD milletvekili heyetini ağırladı. Başkan, Tayvan’ın ABD ile daha da yakın ticari ve ekonomik ilişkiler kurmak için çalışacağını ifade etti.

Tsai: İkili Ticaret Gelişimini İlerleteceğimizden Eminim

Tsai açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“21. Yüzyıl Ticaretine ilişkin ABD-Tayvan Girişimi kapsamında müzakerelerin yakın bir süreç içinde başlayacağını zaten duyurmuştuk. Bu girişim sayesinde yüksek standartlı bir ticaret anlaşması imzalayabileceğimizden ve ikili ticaret gelişimini ilerletebileceğimizden eminiz.”

Tayvan, resmi diplomatik bağların yokluğunda bile, en önemli uluslararası destekçisi ve yabancı silah tedarikçisi konumundaki ABD ile uzun süredir geniş bir serbest ticaret anlaşması için baskı yapıyor.

GCM Yatırım Banner

Floridalı bir Demokrat olan Stephanie Murphy, Tsai’ye böyle bir anlaşmayı desteklediğini söylerken şu ifadeleri kullandı:

“Kongrenin şu anda yapabileceği en önemli şeylerden biri, özellikle ABD ile Tayvan arasında yüksek kaliteli bir serbest ticaret anlaşması için bastırarak Tayvan ile ekonomik ilişkiyi derinleştirmektir.”

Grup, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin geçen ayın başlarında gelmesinden bu yana ABD’den Tayvan’ı ziyaret eden bir dizi üst düzey yetkilinin sonuncusu niteliğinde.

Çin Cephesi Bu Ziyarete de Tepkili

Çin Dışişleri Bakanlığı ise diğer ziyaretlere karşı takındığı tavrı yineledi.

ABD’li milletvekillerinin bu tür gezilerine karşı olduğunu tekrarlayan Bakanlık, ziyaretlerin “tek Çin ilkesini” ihlal ettiğini ve ABD’nin Tayvan ile yalnızca resmi olmayan ilişkileri sürdürme sözünü çiğnediğini belirtti.

Bakanlık sözcüsü Mao Ning, Pekin’de gazetecilere verdiği demeçte, “Çin buna kararlı bir şekilde karşı çıkıyor ve bu ziyaretten çok mutsuz” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın