Yatırım yapmaya başla!

Tayvan Liderinin İkinci Kez ABD’de Mola Vermesi Çin’i Kızdıracak

Tayvan Başkanı Tsai Ing-wen’in bugün ABD’den geçmesi bekleniyor ve uzmanlara göre bu durum Çin’i kızdıracak. İşte detaylar;
Tayvan Liderinin İkinci Kez ABD’de Mola Vermesi Çin’i Kızdıracak

Tayvan lideri Tsai Ing-wen’in, Karayipler’deki diplomatik müttefiklerini ziyaretten dönerken bugün bu ay ikinci kez ABD’den geçmesi bekleniyor ki uzmanlara göre bu Çin’i çok kızdıracak bir hareket. Tayvan’ın kendi bağımsızlığını resmi olarak ilan etme fikrini savunan ve 2016’da göreve gelen Tsai Ing-wen’in ikinci duraklamasını Denver’da yapması bekleniyor.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, 12 Temmuz’daki açıklamasında ABD’nin Tsai’nin geçişine izin vermemesi gerektiğini söylemişken ikinci duraklamanın Pekin’i harekete geçireceği öngörülüyor.

Öte yandan ziyaret, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın son zamanlarda Tayvan’a 2.2 milyar dolarlık silah satışını onaylaması üzerine geliyor.

Tayvan Lideri ABD Ziyareti Çin Tatvan Silah Satışı Uyarısı Kaldı ki Çin geçtiğimiz günlerde Tayvan silah anlaşmasıyla bağlantılı ABD firmalarıyla ilişkilerini keseceği yönünde uyarıda da bulundu. Bu noktada görüş bildiren Eurasia Group Çin analisti Kelsey Broderick; “Her ikisinin de zamanlaması önemli ve ABD-Tayvan ilişkilerinin gelişmesi söz konusu olduğunda bu Donald Trump yönetiminden çok daha yüksek risk toleransını yansıtıyor” dedi.

Tsai, Temmuz ayının başlarında Karayipler’e giderken başka büyük bir ABD şehri olan New York’tan geçmişti ki bu ziyarette ABD Kongresi üyelerinin yanı sıra Tayvan’ın 17 diplomatik müttefikinin temsilcileri vardı.

Kaynaklardaki bilgilere göre Tsai, aynı zamanda 1000 kişilik bir destekçi kalabalığına da hitap etmişti.

Tayvan Lideri Daha Önce New York Mola Tsai’nin ziyareti, hem ABD-Çin ilişkileri kötüyken hem de iki ülke Tayvan konusunda ihtilaf yaşarken gelmişti. Zaten ABD-Çin ilişkileri bozulurken Tayvan’ın değeri bir pazarlık kozu olarak artabilir şeklindeki uzman yorumları da ada ülkesinin iki süper güç için önemini gösteriyordu. Washington’un kendi kendini yöneten adayla bağları teknik olarak gayri resmi olsa da Tayvan İlişkileri Yasası uyarınca, ABD’nin Tayvan’a savunma niteliğinde silahlar sağlayacağı bildiriliyordu.

Çin Dışişleri Bakanlığı da daha önce, Tayvan’ın ABD-Çin ilişkilerinde en önemli ve en hassas konu olduğunu vurgulamıştı.

Tayvan ABD-Çin İlişkileri En Hassas Konu Çin’in ABD’yi Tayvan silah satışıyla ilgili uyarması hakkında konuşan Eurasia Group analisti, Çin’in tehdit ettiği gibi silah satışına katılan ABD şirketlerine yaptırım uygulaması halinde bunun bir ilk olacağını söyledi. Geçmişte Çin’in Tayvan’ı ABD’den silah satışı için cezalandırdığını ile getiren uzman, ABD’ye karşı eylem tehdidinde bulunurken gerçek cezaları gizli ve gayri resmi tuttuğunu hatırlattı.

Broderick ile meslektaşı, yaptırımların ABD şirket sektörü üzerindeki genel etkisinin muhtemelen yumuşak fakat bunun hala çok önemli bir eylem olacağını öne sürdü. Çünkü Çin’in böyle bir hamlesinin, Tayvan’ın Çin Devlet Başkanı Xi Jinping için ne kadar hassas bir konu olduğunu göstereceğini anlattı.

“Silah satışı ve Tayvan Başkanı Tsai Ing-wen’in bu hafta ABD’ye mola gezisi, Xi’nin yanıt vermesi gerektiğini düşüneceği bir meydan okuma” ifadelerini kullanan analist, ayrı bir notunda ise Tayvan piyasasının devam eden ABD-Çin ticaret anlaşmazlığından muzdarip olan Çin için giderek daha önemli hale geldiğinin üzerini çizdi. “Pekin, Çinli şirketlere tedarik vermeye devam etmek için Tayvan’ın büyük yarı iletken şirketlerine ihtiyaç duyuyor ve operasyonları anakaraya kaydıran Tayvan girişimcilerine vergi teklifini ve diğer yerleşim yardımlarını artırdı” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum