Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tayvan İthalat ve İhracatı Covid-19 ile Ocak’ta Yeni Rekor Seviyelere Ulaştı

Ocak ayında hem ithalat hem de ihracatta yeni rekor seviyelere ulaşan Tayvan’ın ticaret fazlası bir önceki yıla göre neredeyse ikiye katlandı.
Tayvan İthalat ve İhracatı Covid-19 ile Ocak’ta Yeni Rekor Seviyelere Ulaştı
Son Güncelleme: 
Yorum

Artan ihracatı ile ekonomik görünümü parlayan Tayvan, bugün açıklanan ticaret verileriyle yükselişinin devam ettiğini gösterdi. Tayvan Maliye Bakanlığı (MOF) raporuna göre Ocak ayı ihracatı bir önceki yıla göre yedinci kez arttı.

Artış, COVID-19 pandemisi, yeni teknolojiler ve geçen yıla kıyasla düşük bir karşılaştırma tabanı ortasında ülkenin uzaktan teknoloji cihazlarına yönelik artan küresel taleple desteklendi. Bakanlık tarafından derlenen verilere göre ihracat Ocak ayında bir önceki yıla göre yüzde 36,8 artışla 34,27 milyar ABD dolarına yükseldi.

Tayvan’ın ticaret fazlası, bir önceki yılki 3,4 milyar dolardan 2021 yılının Ocak ayında yaklaşık ikiye katlanarak 6,19 milyar dolara çıktı.
Tayvan İthalat ve İhracatı Ocak 2021
Kaynak: MOF

Bu arada, ülkenin Ocak ayı ithalatı bir önceki yıla göre yüzde 29,9 artışla 28,08 milyar ABD dolarına yükseldi. Bu da kayıtlardaki en yüksek bir aylık rakam oldu ve önceki aya kıyasla yüzde 3,1 arttı.

Sonuç olarak MOF verilerine göre Ocak ayında bir önceki yıla göre 2,76 milyar ABD doları ve bir ay öncesine göre 430 milyon ABD doları artışla 6,19 milyar ABD doları ticaret fazlası elde edildi. Ocak ayında Çin ve Hong Kong’a yapılan ihracat, yıllık yüzde 57,0 artışla 14,85 milyar ABD doları ile rekor seviyeye yükseldi.

İhracat Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği ve Japonya’ya sırasıyla yıllık yüzde 40,7 artışla 5,54 milyar ABD dolarına ve yüzde 21,5 artışla 2,33 milyar ABD dolarına ulaşarak rekor kırdı.
Tayvan Ticaret Ortak İhracat Ocak 2021
Kaynak: MOF

ABD’ye aylık ihracat ise bir önceki yıla göre yüzde 21,9 artışla 4,67 milyar ABD doları olarak gerçekleşti.

İhracattaki yeni rekor ağırlıklı olarak elektronik ürünler (%47,5); bilgi, iletişim ve sesli-görüntülü ürünler (%42,9); ana metaller ve adi metal maddeleri (%27,2); plastik, kauçuk ve bunlardan maddeler (%51,1) ve makine (%26,9) ile desteklendi. İthalattaki yeni rekor elektronik ürünler (yüzde 48,9); makineler (yüzde 10,7); kimyasallar (yüzde 37,3); bilgi, iletişim ve sesli-görüntülü ürünler (yüzde 70) ile desteklendi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu