Yatırım yapmaya başla!

Tayvan Ekonomisinin 3. Çeyrek Büyümesi Tsai’ye Yardım Edebilir

Tayvan ekonomisinin üçüncü çeyrekte beklenti üstü büyümesi, görevdeki lider Tsai'ye yardım edebilir.
Tayvan Ekonomisinin 3. Çeyrek Büyümesi Tsai’ye Yardım Edebilir

ABD-Çin ticaret savaşı tedarik zincirlerini altüst etti ve küresel büyüme görünümünü etkiledi. Ancak Tayvan’ın ekonomisi alışılmadık şekilde sağlam kaldı ve bu görevdeki Başkan Tsai Ing-wen’in ikinci dönemi için yardımcı olabilir.

Tayvan geçtiğimiz hafta 2019 yılının üçüncü çeyreğinde yıllık bazda yüzde 2.91 GSYİH büyümesi kaydederek, ticaret bağımlısı Singapur, Güney Kore ve Hong Kong’un sergilediği durgun eğilime karşı geldi.

Tayvan Ekonomisi Üçüncü Çeyrekte Yüzde 2.91 Büyüdü

Tayvan Ekonomisi Üçüncü Çeyrekte Yüzde 2.91 BüyüdüTayvan’ın Temmuz-Eylül çeyreğindeki büyümesi, yüzde 2.5 olan Reuters tahminlerini aştı ve ikinci çeyrekte kaydedilen yüzde 2.4’lük büyümeyi geride bıraktı. Güçlü büyüme, özellikle elektronik sektörü olmak üzere bölgedeki güçlü ihracatla desteklendi.

Son verilerin niteliği, büyümenin artan onay değerlendirmeleri ışığında ikinci bir döneme hazırlanan Tsai için de faydalı olabileceğini gösterdi. Öyle ki komşu Hong Kong’da başlayan protestoların ardından Tsai’ye destek kayda değer seviyede artmıştı.

Öte yandan Çin, kendi kendini yöneten Tayvan’ı dik başlı bir eyalet olarak görüyor ve iç savaşın ardından ikiye bölünen bölgeyi yeniden birleşmeye zorlamak için adaya karşı giderek daha agresif bir söylem kullanıyor. Zaten Pekin ve Taipei arasındaki ilişkiler, Tsai’nin 2016’da göreve başlamasından bu yana pek sıcak değildi ki Tsai, Çin’in Tek Çin ilkesini kabul etmiyor ve bölgenin bağımsızlığını savunuyor.

Şu anda politik strateji firması Park Strategies’in başkan yardımcılığını yapan ve eski bir ABD ticaret yetkilisi olan Sean King, Tayvan’ın 3. çeyrek büyümesiyle ilgili şöyle dedi: “İyi ekonomik haberler her zaman görevdekine yarar sağlar. Bu, Başkan Tsai Ing-wen ve onun Demokratik İlerici Parti’si için bir avantaj.”

Nitekim Tsai de bölgedeki üçüncü çeyrek büyümesine oynayarak, veriyi Singapur, Güney Kore ve Hong Kong’un zayıf GSYİH rakamlarıyla karşılaştırdı. Çünkü dörtlü, 1960’lardan bu yana hızlı bir sanayileşme sağlayan Asya’da oldukça gelişmiş ekonomiler olduklarından, genellikle birbirleriyle kıyaslanmakta.

Singapur’un ekonomisi yüzde 0.1 artarken, Güney Kore ekonomisi aynı dönemde ABD-Çin geriliminin azalmasıyla birlikte yüzde 2.0 büyüdü. Hong Kong ise önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2.9 daralarak resesyona girdi ve uzmanlara göre protestoların vurduğu bölgede zayıflık devam edecek.

Tayvan’ın Güçlü Büyümesi Bazı Analistlere Göre Döngüsel

Tayvan’ın Güçlü Büyümesi Bazı Analistlere Göre DöngüselNe var ki analistler Tayvan’ın üçüncü çeyrek büyümesi için döngüsel yorumunu yaptı. IHS Markit’in Asya Pasifik Baş Ekonomisti Rajiv Biswas, üçüncü çeyrekte Tayland’ın ihracatını artıran önemli bir faktörün iPhone 11 dahil Noel’den önce yeni akıllı telefon modellerinin lansmanı olduğunu söyledi.

Çünkü yeni lansmanlar, Tayvan’ın elektronik imalat tedarik zincirinde yeni siparişlerin alınmasına yardımcı oldu. Tayvanlı firma Foxconn’un teknoloji devi Apple için büyük bir tedarikçi olduğunu da hatırlattı.

ING Bank ekonomisti Iris Pang ise geçen haftaki bir notunda, Tayvan’daki GSYİH büyümesinin ABD-Çin ticaret gerilimleri ve yeni akıllı telefonlar için genel durgun talep karşısında yavaş ilerlemesini beklediğini bildirdi.

Tsai Çin Bağımlılığından Kurtulmak için Harekete Geçecek

Tsai Çin Bağımlılığından Kurtulmak için Harekete GeçecekUzmanların iyimser olmayan yorumlarına rağmen Tayvan ekonomisini destekleyen başka faktörler bulunuyor. Örneğin Pekin ve Taipei arasındaki soğuk ilişkiler nedeniyle Çin’den gelen turist sayısındaki düşüşe rağmen Tayvan 2018’de rekor sayıda 11 milyon turist aldı.

Pekin, bu yılın Ağustos ayından itibaren bireysel seyahat izni vermeyi bıraktı ancak bir Tayvan hükümet yetkilisi, yabancı turistlerin gelişinin üçüncü çeyrek büyümesini artırdığını söyledi.

Tsai yönetimi daha önce Çin bağımlılığını artırmak için bazı politikalar başlatırken ABD-Çin ticaret savaşı da Tsai’ye yardım etti. Çünkü birçoğu Çin’de fabrikalar kurmuş olan Tayvanlı firmalar yeniden kıyıya çıkmaya başladı. Bu şirketler, anakara Çin’de yapılan ihracatlara uygulanan ABD tarifelerinin yüksek oranlı vergilerinden kaçınmak için bazı üretimleri bölgeye geri getirdi.

ING ekonomisti de Tsai yönetiminin, yurt dışında faaliyet gösteren Tayvanlı şirketleri bölgeye geri çekmek için sübvansiyonlar gibi teşvikler sunduğunu belirtti. Ayrıca Tayvan’a yapılan doğrudan yabancı yatırım onayları 2019’un ilk dokuz ayında %9.4 yükselerek 8 milyar dolara ulaştı ve elektronik sektörü bu yatırımın yaklaşık üçte birini oluşturdu.

Tsai’nin muhalefetteki Çin Milliyetçi Partisi’nden (Kuomintang) kilit rakibi olan Han Kuo-yu ise anakara Çin’le yakın ilişkilerin ekonomik faydalarını vurguladı. Ancak bu hat şimdi Hong Kong’daki sivil huzursuzluktan korkan Tayvanlılar için daha az ikna edici olabilir. Zaten kendisi de Hong Kong’da artan protesto gösterileri ortasında bu yaklaşımını hafifletti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum