Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tayvan: Çip Dörtlüsü Toplantısından Haberimiz Yok!

Tayvan, ABD'nin yanı sıra Güney Kore ve Japonya'nın katılımıyla oluşturulması planlanan Çip Dörtlüsü'nün ön toplantısı için bilgilendirilmediğini açıkladı. Detaylar haberde;
Tayvan: Çip Dörtlüsü Toplantısından Haberimiz Yok!
Son Güncelleme: 
Yorum

Tayvan, Cuma günü yaptığı açıklamada Amerika Birleşik Devletleri, Güney Kore ve Japonya’yı içerecek olan “Çip Dörtlüsü” toplantısı hakkında bilgilendirilmediğini belirtti.

Yetkililer, buna rağmen adanın tedarik zincirlerinde ABD ile her zaman yakın iş birliği içinde olduğunu da sözlerine ekledi.

Tayvan Ekonomi Bakanlığı Henüz Bilgilendirilmediklerini Açıkladı

Tayvan Ekonomi Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada toplantı hakkında henüz herhangi bir bilgiye sahip olunmadığı belirtildi.

Çip Dörtlüsü’nün ilk toplantısının Ağustos sonu ya da Eylül başında gerçekleşmesi bekleniyor.

Tayvan, Taipei ve Pekin arasındaki askeri gerilimlerin arttığı bir dönemde en önemli uluslararası destekçisi olan Amerika Birleşik Devletleri’ne güvenilir bir dost ve çip tedarikçisi olduğunu göstermeye hevesli olarak biliniyor.

Güney Kore Dışişleri Bakanı dün yaptığı açıklama ile ülkesinin Tayvan ve Japonya da dahil olmak üzere ABD liderliğindeki büyük mikroçip üreticileri grubunun bir ön toplantısına katılacağını duyurmuştu.

Park Jin gazetecilere verdiği demeçte, ülkenin toplantıya katılacağını söylemek dışında nelerin görüşüleceği konusunda herhangi bir ayrıntı vermemişti.

ABD Başkanı Joe Biden ise çip üretimi ve araştırması için 52 milyar dolarlık sübvansiyonun yanı sıra çip fabrikaları için tahmini 24 milyar dolarlık yatırım vergisi kredisi sağlayan Çip ve Bilim Yasası’nı bu ay imzalamıştı.

Tayvan Dünyanın Önde Gelen Çip Üreticileri Arasında

Tayvan ve Güney Kore, dünyanın en büyük iki çip santrali konumunda bulunuyor.

Tayvanlı TSMC, kendi çip tesislerine sahip olmayan Apple ve Qualcomm gibi firmalara tedarik sağlayarak, sözleşmeyle üretilen çipler için küresel pazarın yaklaşık yüzde 54’ünü kontrol ediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu