Yatırım yapmaya başla!

Tayvanlı Çelik Üreticisi Kocaeli’de 100 Milyon Dolarlık Yatırım Yapmaya Hazırlanıyor

Tayvan’ın en büyük çelik üreticisi firmalarından biri, Türkiye’de 100 milyon dolar değerinde çelik fabrikası kurmak için çalışmalara başladı.
Tayvanlı Çelik Üreticisi Kocaeli’de 100 Milyon Dolarlık Yatırım Yapmaya Hazırlanıyor

Türkiye Çelik Üreticileri Derneği (TÇÜD) Genel Sekreteri Veysel Yayan, çelik tüketiminde bu yılın ikinci yarısından itibaren iyileşme belirtileri olduğunu söyledi. İhracatta ve tüketimde olumlu gelişmeler olurken, bir haber de yatırım camiasından geldi.

Tayvan Dış Ticareti Geliştirme Konseyi Başkanı Walter Yeh, ülkelerinin en büyük çelik üretici firmalarından birinin Türkiye’de 100 milyon dolarlık çelik fabrikası kuracağını açıkladı.

Tayvanlılar, 100 milyon dolar değerindeki çelik yatırımını Kocaeli’nde yapacak.

Tayvan Türkiye YatırımıTürkiye ile ticaret hacminin 2 milyar dolar seviyesine çıkarılmasının hedeflendiğini söyleyen Yeh, hazırlık aşamaları süren yatırım girişiminden bahsetti. Türkiye’deki yatırımlarının arttığını, bunun da iki ülke arasında daha faza etkileşim anlamına geldiğini dile getirdi.

Türkiye ile sanayi, elektronik ve otomotiv alanlarında da işbirlikleri yaptıklarını hatırlatarak, Taiwan Cement Company’nin daha önce OYAK Çimento AŞ’nin %40 hissesini satın aldığını söyledi. Yatırımla ilgili sürecin devam ettiğini dile getiren Yeh, Türkiye’nin kendileri için çok önemli bir ülke olduğunu vurguladı.

Aynı zamanda Türk iş insanlarının da Tayvan’a gelerek yeni iş fırsatlarını değerlendirmesini istedi. Özellikle yeme-içme alanında yatırım yapabileceklerine dikkat çekti. Tayvan’ın helal gıda konusunda bir açılım yapmak istediğini, bu bağlamda özellikle de Türkiye ile çalışmak istediklerini söyledi.

Daha önce Endonezya ve Malezya ile helal gıda ihracatı yaptıklarını ancak Türkiye’yi de değerlendirmek istediklerini açıkladı. Bu proje kapsamında Helal Akreditasyon Kurumu’na çalışmalarını göstereceklerini sözlerine ekledi.

TÇÜD Genel Sekreteri Veysel Yayan, sektörün 9 aylık genel değerlendirmesini yaptı.

Çelik Sektörü Gelişmeleri2019 yılının Ocak – Eylül arası döneminde ham çelik üretiminde yıllık %10,1 düşüşle 25,3 milyon ton seviyesinin gerçekleştiğini açıkladı. Nihai mamul çelik üretiminin ise %25,8’lik düşüşle 18,9 milyon tona gerilediğini ifade etti.

Söz konusu dönemde ihracatın %9,4’lük artışla 16,5 milyon tona ulaştığını belirten Yayan, değer bazında %2,3 düşüş olduğuna dikkat çekti. İlk dokuz ayda %23,6 azalan çelik ithalatı 9,1 milyon tona, değer bazında ise %26,8 düşüşle 7,6 milyar dolara geriledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum