Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tayvan Büyüme Tahmini Pandemiye Rağmen Yukarı Yönlü Revize Edildi

Tayvan merkezli bir düşünce kuruluşu, ülkenin beklenen GSYİH’sinin ilk kez yukarı yönlü revize edilebileceğini söyledi. Detaylar aşağıda;
Tayvan Büyüme Tahmini Pandemiye Rağmen Yukarı Yönlü Revize Edildi
Son Güncelleme: 
Yorum

Tayvan merkezli uluslararası düşünce kuruluşu CIER, ülkenin beklenen GSYİH’sinin hükümetin koronavirüs etkisine karşı açıkladığı Üçlü Teşvik Kuponu sayesinde ilk kez yukarı yönlü revize edilebileceğini söyledi.

Önde gelen düşünce kuruluşu, paylaşılan habere göre eşi görülmemiş revizyonun ada ekonomisinin 2020’de yüzde 1,77 oranında büyüdüğünü görebileceğini söyledi.

Chung-Hua Institution for Economic Research (CIER) tarafından Nisan ayında tahmin edilen oran ise yüzde 1,03’tü. Çarşamba günü yayımlanan yeni figür, pandeminin patlak vermesinden bu yana Tayvanlı bir düşünce kuruluşunun ilk yukarı yönlü revizyonu olarak ortaya çıktı.

Ve bu tahmin, Tayvan’ın GSYİH büyümesiyle ilgili daha önceki uluslararası tahminlere meydan okudu.
Tayvan Academia Sinica Tahmin
Görsel Kaynak: Trading Economics

Daha geçtiğimiz hafta Academia Sinica, küresel sağlık krizi çevresindeki endişelere atıfta bulunarak Tayvan için ekonomik büyüme tahminini düşürmüştü.

2020 için yüzde 1,15 büyüme bekleyen Academia Sinica, yukarıdaki tabloda da görüldüğü üzere yılın ikinci, üçüncü ve dördüncü çeyrekleri için de tahminlerde bulunmuştu. CIER ise Academia Sinica’nın yüzde 1,15’lik öngörüsüne kıyasla çok daha iyimser tavır alarak yüzde 1,77 büyüme olabileceğini savundu.

CIER, hükümetin bir dizi kupon başlatarak iç talebi artırma kampanyası olmasa bile ekonominin bu yıl yüzde 1,33 oranında büyüyeceğini söyledi.
Tayvan Koronavirüs
Kaynak: Worldometers

Başka bir deyişle, üçlü teşvik kuponları ve spor ve sanatı destekleyen ilgili kuponların yüzde 0,44’lük ekstra bir büyüme ile sonuçlanabileceğini öne sürdü.

Ekonomide iki zıt hareket gören CIER, Tayvan’ın ihracat performansını tehdit eden denizaşırı salgının kötüleşmesi ile virüsün ülke içinde yavaşlaması ve hükümetin teşvik önlemlerinin iç sektörü güçlendirmesine atıfta bulundu.

Diğer taraftan salgın bu yılın başlarında ortaya çıkmadan önce ekonomistler Tayvan ekonomisinin en az yüzde iki büyümesini öngörüyordu. En büyük nedeni ise Çin’den üretilen mallara ilişkin ABD tarifelerinin serpintisinden kaçınmaya çalışan Tayvanlı yatırımcıların Çin’den geri dönüşüydü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu