Yatırım yapmaya başla!

Tayvan’ın Büyüme Tahmini, Çöken İhracat ve Özel Tüketim Etkisiyle Düşürüldü

Tayvan için 2020 GSYİH büyüme tahmini, Covid-19’un küresel ve yerel etkileri nedeniyle düşürüldü. Detaylar şu şekilde;
Tayvan’ın Büyüme Tahmini, Çöken İhracat ve Özel Tüketim Etkisiyle Düşürüldü

Tayvan’ın önde gelen araştırma kurumu, , COVID-19 salgını konusundaki endişelere işaret ederek 2020 yılı için gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) büyüme tahminlerini düşürdü.

Kurum 2020 için Tayvan’ın GSYİH büyüme tahminlerini geçen yılın sonundaki yüzde 2,58’den yüzde 1,15’e indirdi. Aşağı yönlü revizyonunda Academia Sinica, COVID-19’un küresel talep üzerindeki etkisinin Tayvan’ın ihracat tarafından yönlendirilen ekonomisine ve yurt içi özel tüketimine zarar verdiğini söyledi.

Academia Sinica’nın tahmininin, merkez bankası ve diğer düşünce kuruluşlarının tahminine kıyasla daha kötümser olması dikkat çekti.

Focus Taiwan’ın haberine göre Academia Sinica, küresel sağlık krizi çevresindeki endişelere atıfta bulunarak ekonomik büyüme tahminini düşürdü.

GYSİH’nin 2020’de yüzde 2,58 yerine yüzde 1,15 büyüyeceğini belirten kurumun tahmini, Bütçe, Muhasebe ve İstatistik Genel Müdürlüğü, Tayvan MB ve Tayvan Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü’nün tahminlerinden iyi geldi.

Bütçe, Muhasebe ve İstatistik Genel Müdürlüğü Tayvan GSYİH’sinin yüzde 1,67 büyüyeceğini öngörürken Tayvan Merkez Bankası yüzde 1,52’lik büyüme tahmininde bulunmuştu. Tayvan Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü ise yüzde 1,58 büyüme olacağını söylemişti.

Academia Sinica’nın Ekonomi Enstitüsü Direktörü Chen Kong-pin, COVID-19’un 21. yüzyılda insanlığın karşı karşıya kaldığı en önemli tehdit haline geldiğini ve birçok ülkeyi küresel bir ekonomik kriz yaratan kilitlemelere zorladığını belirtti.
Academia Sinica Tayvan Büyüme Tahmin
Kaynak: Trading Economics

Bununla birlikte kurum, pandemi gelişmeye devam ederken, ekonomik etkiyi doğru bir şekilde tahmin etmenin imkansız olduğunu da vurguladı. Daha karamsar tahmine ilişkin yorum yapan Academia Sinica üyesi, birçok ülkenin ekonomisini yeniden açtıktan sonra ikinci bir enfeksiyon dalgasıyla vurulduğunu, bu yüzden enstitünün gelecek hakkında daha temkinli olduğunu dile getirdi.

Yavaşlayan küresel talep ortasında Academia Sinica, Tayvan’ın mal ve hizmet ihracatı için büyüme tahminini Aralık ayında tahmin edilen yüzde 2,56 artıştan yüzde eksi 3,72 azalmaya çevirdi. İthalat için büyüme tahminini de yüzde 2,52 artıştan yüzde eksi 4,13’e revize etti. Ayrıca Tayvan’daki özel tüketimin 2020’de yüzde 0,30’a düşeceğini, özel yatırımların da yüzde 2,05 büyüyeceğini öngördü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum