Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tayvan, ABD ile Çip Dörtlüsü Toplantısının İlkini Gerçekleştirdi

Tayvanlı yetkililer, ABD liderliğindeki Dörtlü Çip grubunun tedarik zinciri esnekliğini tartıştığını söyledi. Detaylar haberde;
Tayvan, ABD ile Çip Dörtlüsü Toplantısının İlkini Gerçekleştirdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Tayvanlı bir yetkili Cuma günü yaptığı açıklamada, ülkenin Güney Kore ve Japonya da dahil olmak üzere ABD liderliğindeki büyük mikroçip üreticileri grubunun ilk toplantısına katıldığını duyurdu. Toplantıda tedarik zincirinin nasıl güçlendirileceğinin tartışıldığı ifade edildi.

Bazı otomobil üreticilerini üretimi durdurmaya zorlayan çip kıtlığı, çip santrali Tayvan’ı gündeme getirirken, tedarik zinciri yönetimini dünya çapındaki hükümetler için daha büyük bir öncelik haline getirdi.

Tayvan Ekonomi Bakanı: Görüş Alışverişinde Bulunduk

Tayvan Ekonomi Bakanı Wang Mei-hua Wang, Taipei’de gazetecilere verdiği demeçte şu ifadeleri kullandı:

“İlk ön toplantıda görüş alışverişinde bulunduk ve herkesin yakın zamanda karşılaştığımız gibi tedarik zinciri sorunları konusunda gelecekte nasıl iş birliği yapabileceğini tartışabileceğini umuyoruz.”

Görüşmeye Tüm Üye Ülkeler Katıldı

‘Çip Dörtlüsü’ olarak adlandırılan çalışma grubunun ön toplantısına Güney Kore ve Japonya’dan temsilcilerin de katıldığı belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Grubun üye ülkeleri, dünyanın en büyük sözleşmeli çip üreticisi Taiwan Semiconductor Manufacturing Co Ltd’ye, Güney Koreli devler Samsung Electronics Co Ltd ve SK Hynix’e ve çip malzeme ve ekipman tedarikçileri alanındaki önemli Japon şirketlerine ev sahipliği yapıyor.

Tayvan’daki Amerikan Enstitüsü’nün ABD-Doğu Asya Çip Tedarik Zinciri Esnekliği Çalışma Grubu’nun sanal toplantısına ev sahipliği yaptığı belirtildi.

Güney Kore Dışişleri Bakanlığı, ülkenin Tayvan’daki üst düzey temsilcisinin Çarşamba günkü toplantıya katıldığını söyledi.

Samsung’un çip işinin başındaki Kyung Kye-hyun, bu ayın başlarında, şirketinin herhangi bir müzakereden önce Güney Kore’nin Çin’in anlayışını arama ihtiyacı da dahil olmak üzere önerilen Dörtlü Çip ittifakı hakkında endişelerini ilettiğini belirtti.

Kore Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Güney Kore’deki 300 ihracatçıyla geçtiğimiz aylarda yapılan bir ankete göre, yanıt verenlerin yüzde 53’ü Güney Kore’nin ABD liderliğindeki gruba katılması gerektiğini, yüzde 41’i ise şimdilik katılmayı ertelemesi gerektiğini söylemişti. Yüzde 5’lik kesim ise Güney Kore’nin katılmasına karşı çıkmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.