Yatırım yapmaya başla!

Yüzen Evi Tayland Donanması Tarafından Çekilen Bitcoin Taciri İdam Edilebilir

Andaman Denizi'ndeki yüzen bir evde yaşayan ABD'li bitcoin taciri, ülkenin bağımsızlığını ihlal etme suçuyla idam edilebilir.
Yüzen Evi Tayland Donanması Tarafından Çekilen Bitcoin Taciri İdam Edilebilir

Tayland’da hem deniz arazileşmesi hem de kripto para dünyası için ilginç bir gelişme yaşanıyor. Tayland Kraliyet Donanması, bir Amerikan bitcoin taciri ile Taylandlı kız arkadaşına ait olan yüzer evi çekti. Hükümet ise taciri, Tayland’ın bağımsızlığını ihlal etme gerekçesiyle ömür boyu hapis veya ölüm cezasına çarptırabilir.

Chad Elwartowski ve Supranee Thepdet, Tayland hükümetinin yargı yetkisini önlemek için sahilden 15 mil uzakta bir kabinde yaşadılar.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Nadia Summergirl (@bitcoingirlthailand)’in paylaştığı bir gönderi ()

İngiliz haber ajansı Sky News’e göre; Taylandlı yetkililer Elwartowski’nin vizesini iptal etti ve Nadia Summergirl olarak da tanınan kız arkadaşıyla birlikte ülkenin egemenliğini ihlal etmekle suçladılar.

Sky News’e konuşan Taylandlı Tuğamiral Vithanarat Kochaseni, “Çift, sosyal medyada yaptığı açıklamada, Tayland da dahil olmak üzere herhangi bir ülkenin mahkemelerinin veya yasalarının yetkisinin ötesinde özerkliklerini ilan etti,” dedi. Tuğamiral bunun ülkenin bağımsızlığını bozan bir eylem olarak değerlendirildiğini söyledi.

Tayland donanmasının Pazartesi günü yüzer evi söktüğü ve kanıt olarak kıyıya üç tekne ile getirdiği belirtildi.

Tayland Donanması Evi Kıyaya ÇektiElwartowski ve Supranee, altıgen kabini finanse eden ve inşa eden girişimci topluluğu olan Ocean Builders’in önde gelen üyeleri olarak tanınıyorlar. Yüzer evin bu şekilde yerleştirilmesi ve içinde bir yaşam kurulması ise deniz arazileşmesi olarak tanımlanıyor.

Deniz arazileşmesi, hükümet düzenlemelerinin etkisinin ötesinde uluslararası sularda yüzen topluluklar kurmayı amaçlayan bir girişimdir. Bu hareket önderliğinde olan ve kar amacı gütmeyen kuruluş Seasteading Enstitüsü, 2008 yılında PayPal kurucularından Peter Thiel’den 1,7 milyon dolar yatırım almıştı.

Çift Tayland’ın planları hakkında bilgi aldıktan sonra geçen hafta evden ayrıldıklar; ama nerede oldukları bilinmiyor.

Çiftin Nerede Oldukları BilinmiyorYetkililer ise çiftin hala Tayland’da olduklarına inanıyorlar. Sky News’e bir açıklama yapan Elwartowski, “Bu çok saçma. Birkaç hafta boyunca yüzen bir ev teknesinde yaşadık ve şimdi Tayland bizi öldürmek istiyor. Hayatımız için hala çok korkuyoruz. Biz cidden yanlış bir şey yaptığımızı düşünmüyorduk ve bunun Tayland için birçok yönden çok büyük bir fayda sağlayacağını düşündük,” dedi.

Elwartowski avukatının hükümet ile dostane bir anlaşma yapabileceğini de dile getirdi. Çiftin, uluslararası sularda yüzer topluluklar kurma, alternatif toplumları ve hükümetleri keşfetme hareketinde, kendi evlerini bir dönüm noktası olarak gördükleri söyleniyor.

Ocean Builders ise kabinin uluslararası sularda ve Tayland’ın yetki alanının ötesinde olduğu yorumunda bulundu.

Ocean Builders YorumuTayland makamları ise yapının 200 millik seçkin bir ekonomik bölgeyi ve egemenliğin ihlali içinde olduğu konusunda ısrarcılar. Seasteading Enstitüsü’nden Joe Quirk, “Tek bir aile yüzen ev ile ortalama Amerikan evlerinin maliyetinden daha az bir maliyetle uluslararası sularda istikrarlı bir şekilde yüzebildiklerini kanıtladılar. Evi yıkmak, kazanılan bilgiyi yıkmaz,” dedi.

Seasteading Enstitüsü Başkanı Patri Friedman ise hükümetin çifte biraz daha ılımlı davranmasını isterken, egemenliğe tehdit oluşturmadıklarını dile getirdi. Topluluklarının ise hükümetlere karşı değil, onlarla birlikte çalışmak istediğini söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum