Yatırım yapmaya başla!

Standard Chartered: Tayland, Ticaret Savaşının Lider Yararlanıcısı

Standard Chartered, Tayland’ın ABD ve Çin arasındaki ticaret mücadelesinin lider yararlanıcısı olduğunu söyledi. İşte detaylar;
Standard Chartered: Tayland, Ticaret Savaşının Lider Yararlanıcısı

Standard Chartered, Tayland’ın ABD ile Çin arasındaki süregelen ticaret mücadelesinin lider yararlanıcısı olduğunu söyledi.

Bankadan Clive McDonnell; “Üretimi Çin’den diğer Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği ülkelerine kaydırmaya çalışan birçok şirket, özellikle de Japon şirketler hakkında çok sayıda kanıt gördük” dedi ve Tayland’ın ticaret savaşının yol açtığı tedarik zincirlerindeki aksamalardan faydalandığını söyledi.

Sonuçta şirketler, dünyanın en büyük iki ekonomisinin uyguladığı milyarlarca dolarlık tarifelerden kaçınmak için üretim tesislerini başka yerlere taşımak durumunda kaldılar.

Tayland Ticaret Savaşı Kaçan Şirket Kapılarını Açıyor McDonnell, Tayland’ın tek faydalanıcı olmadığını ancak para biriminin güçlü bir şekilde değer kazanmasının ülkenin temel yararlanıcı olduğu görüşünü yansıttığını dile getirdi. Yıl başından bu yana Tayland bahtı dolara karşı yüzde 6’dan fazla değer kazandı.

McDonnell bu durumun üzerini çizerek ticaret savaşının Amerika’ya ihraç edilecek otomobil parçaları ve elektronikler gibi Japon mallarının üretimi için bir üs olarak Tayland’ın önemini artırdığını anlattı. Japonya’nın Tayland’ın en büyük doğrudan yabancı yatırım kaynağı olduğunu da ekledi.

Tayland’daki ihracat artışının 2018’in ikinci yarısındaki yavaşlamadan iyileşmeye başladığını ve döviz rezervlerinin yükseldiğini vurguladı.

Tayland İhraat Artışı Arttı Para Birimi GüçlendiGeçen yıl Phuket’te batan bir turist gemisine atıfta bulunan McDonnell, bunun kazanın ardından turist gelişlerine ve baht üzerindeki yukarı yönlü baskıya katkıda bulunduğunu belirtti. Tayland, Eylül ayında, ABD-Çin ticaret savaşından etkilenen firmaları üretimlerini Güneydoğu Asya ülkesine taşımak için teşvikler içeren bir paket ilan etti.

Öte yandan McDonnell, Tayland bahtının gücünün, Çin yuanı gibi diğer para birimlerinin belirgin bir zayıflama gördüğü bir zamanda ülkenin ihracat rekabetçiliğini etkileyip etkilemeyeceği sorulduğunda bunun bir zorluk olduğunun farkında olduğunu kabullendi. Ancak şu açıklamayla zorluğa rağmen iyimser olduğunu yineledi:

“Tayland bahtının tarihine bakarsanız, çok değişken bir para birimi olduğunu görürsünüz. İhracatçılar, zaman içinde kurdaki önemli dalgalanmalarla savaşmak zorunda kaldı. Bence onlar, belki de maliyet bazlarının bir kısmını yönetme konusunda deneyimliler.”

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum