Yatırım yapmaya başla!

Tayland Kripto Para Piyasası Düzenlemelerine Bugün Başlıyor

Tayland kripto para piyasası için önemli bir adım daha attı ve hem işlemlere hem de satıcılara düzenleme getirdi. İşte detaylar;
Tayland Kripto Para Piyasası Düzenlemelerine Bugün Başlıyor

Kripto para piyasası için olumlu görüşleriyle bilinen Tayland, bugün tarihi bir adım daha atıyor. Maliye Bakanı Apisak Tantivorawong, 27 Mart tarihinde gerçekleşen haftalık kabine toplantısında hükümetin kripto paraların vergilendirilmesi için düşünülen düzenlemenin ana hatlarını açıklamıştı. Bu kapsamda yayınlanan haberlere göre; Tayland vatandaşları kripto para işlemlerinden yüzde 7 KDV, dijital para gelir vergisi olarak da yüzde 15 oranında vergilendirilecekti.

Bugün ise Tayland’da kripto para işlemleri ve ICO’lar için düzenleme kararı yürürlüğe giriyor.

Tayland Kripto Para Düzenlemeleri Geliyor

Vergilendirme konusunda gerekli adımları atan hükümet, 90 gün içerisinde düzenleyiciye kaydolunması gerektiğini, kaydolmayanların ise hapis cezasına varana kadar çeşitli cezalara çarptırılabileceğini söyledi.

KRİPTO PARA FİYATLARINDAKİ SON DEĞİŞİMLER İÇİN TIKLAYIN!

Bangkok Post’a göre; SEC yetkisi bulunmayan satıcılar, yapılan işlemin iki katından daha fazla veya en az 500 bin baht (yaklaşık 15.703 dolar) para cezasına çarptırılacaklar. Ayrıca 2 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilecekler.

2561 Sayılı Dijital Varlık Yönetimi Yasası, kabine tarafından Mart ayının sonunda onaylanmıştı.

Dijital Varlık Yönetimi Yasası Kabul Edilmişti

Yerel basından çıkan haberlere göre; gelir vergisi ile ilgili 19 sayılı maddede de değişiklik yapıldı ve kripto paralardan elde edilen karın yüzde 15’inin vergi olarak ödenmesi için revize edildi.

Konu ile ilgili Maliye Bakanı Apisak Tantivorawong’dan daha önce Bangkok Post’a; yapılan düzenlemenin herhangi bir yasak olmadığını ve yatırımcıların korunmasını içeren maddeler olduğunu söylemişti.

Yapılan düzenlemeyle birlikte Tayland Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) görev ve yetkiler verildi.

SEC Görev ve Yetkileri Arttı

SEC’e, dijital para birimleri ve operatörlerini düzenlemekle görevlendirilirken, yetki alanı genişletilmiş oldu. Matichon tarafından yayınlanan bilgilere göre; SEC 4 ana konudan sorumlu olacak.

Bunlardan birincisi, kripto para ve dijital varlık işletmelerinin belirlenmesi oldu. İkincisi görev ise kripto para operatörlerinin tescili ile ücret ve şartların onaylanması şeklinde belirlendi. Üçüncü görev, olası problemlerle başa çıkmak için bir kılavuz oluşturulması olurken; dördüncü görev, daha önce sözü edilmeyen diğer tüm alanları kapsamaktadır.

Matichon’a göre; kararnamede sunulan yeni kurallara rağmen, Tayland Bankası (BOT) SEC’in düzenleme ile ilgili diğer ayrıntıları da açıklamasını bekliyor. Banka daha önce finansal kurumları kripto para işlemlerinden men etmişti. Şimdi kararname ile ilgili tüm detayların yayınlanması bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum