Yatırım yapmaya başla!

Tayland Güçlü Baht Karşısında Sermaye Çıkışlarına İlişkin Kuralları Gevşetecek

Tayland Merkez Bankası Başkanı Veerathai Santiprabhob, güçlü para birimine atıfta bulunarak ülkenin sermaye çıkışlarını daha da gevşeteceğini söyledi.
Tayland Güçlü Baht Karşısında Sermaye Çıkışlarına İlişkin Kuralları Gevşetecek

Tayland Merkez Bankası (BoT) Başkanı Veerathai Santiprabhob, bu yıl Asya’nın en iyi performans gösteren para birimini dikkate alarak ülkenin yıl sonundan önce sermaye çıkışlarıyla ilgili kuralları daha da gevşeteceğini söyledi.

Reuters’a konuşan Santiprabhob, şu andaki para politikasının akomodatif olduğunu ancak bankanın gerektiğinde harekete geçmeye hazır bulunduğunu ve başka küresel şokları da yakından takip ettiğini aktardı.

Tayland Merkez Bankası’nın para politikası komitesi, geçen hafta Ağustos ayındaki sürpriz oran indiriminin ardından herhangi bir değişiklik yapmamıştı.

Tayland Merkez Bankası Başkanı Gevşek Para Çıkışı Ancak artan küresel riskler ve güçlü bir baht faktörlerini göz önünde bulundurarak 2019 için büyüme görünümünü düşürmüştü. Veerathai de BoT’un hareketlerine atıfta bulunarak; “Mevcut projeksiyonlar için mevcut politika oranının uygun olduğunu düşünüyorum ancak ekonomik faaliyetlerin bozulmasının tahmin ettiğimizin ötesinde olduğunu görürsek, para politikamızı değerlendirmeye hazırız” dedi.

Ayrıca küresel ekonomik durumun daha da kötüleşme ihtimaline değinerek, bunun en büyük faktör olacağını düşündüğünü aktardı.

Tayland Merkez Bankası Başkanı Küresel Ekonomik Durum Kötüleşmesi Mali istikrara yönelik risklerin politika komitesi için hala endişe verici olduğunu sözlerine ekledi. Faiz oranlarının uzun zamandır düşük olduğunu kaydeden Tayland Merkez Bankası Başkanı, bunun tüm ekonominin kaldıracı üzerinde etkisinin olduğunu söyleyerek; “finansal istikrar üzerindeki etkisinin de farkında olmalıyız” dedi.

Haziran sonunda GSYİH’nin yüzde 78.7’sinde gerçekleşen yüksek hanehalkı borç seviyelerinin sağlıklı olmadığını dile getiren BoT Başkanı, bunun aşağıya ineceğini ya da en azından eğilimin duracağını umduğunu vurguladı.

Son hükümet teşviki önlemleri yararlı olduğunu ve daha fazlasının beklendiğini belirten BoT Başkanı, tam olarak ne beklediği konusunda detay vermese de bunun sadece para harcamakla ilgili olmadığını belirtti. 25 Eylül tarihinde, BOT gösterge faiz oranını yüzde 1.5’le sabit bırakmış, ekonomistlerin beklentileriyle uyumlu yönde hareket etmiş, küresel yavaşlamanın ekonomik görünüm üzerinde ağırlık oluşturmasıyla poltiika alanını korumuştu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum