Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tayland’ın GSYİH Düşüşü %6,4’e Gerilerken 2020 Tahmini Artırıldı

Açıklanan veriler Tayland ekonomisinin üçüncü çeyrekte beklenenden az daraldığını gösterdi. Detaylar aşağıda;
Tayland’ın GSYİH Düşüşü %6,4’e Gerilerken 2020 Tahmini Artırıldı
Son Güncelleme: 
Yorum

Ulusal Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Konseyi, Tayland ekonomisinin üçüncü çeyrekte ikinciye kıyasla çok daha küçük düşüş kaydettiğini söyledi. Yapılan resmi açıklamaya göre ikinci çeyrekteki düşüşü yüzde 12,1’e revize edilen Tayland ekonomisi, 2020’nin üçüncü çeyreğinde yüzde 6,4 geriledi.

Daha küçük düşüşün nedeni, toplam mal ve hizmet ihracatındaki, özel yatırımlardaki ve özel nihai tüketim harcamalarındaki iyileşmeler olarak gösterildi. Bu arada, hükümetin nihai tüketim harcamaları ve kamu yatırımı da sürekli arttı.

Üretim açısından, tarımsal üretim yüzde 0,9 düşerken tarım dışı sektör, 2020’nin ikinci çeyreğindeki yüzde 12,9’luk düşüşün ardından yüzde 6,8 gerileyerek iyileşti. Ayrıca ekonomik teşvik önlemleri, imalat ve hizmet sektörlerinin canlanmasını da destekledi.

Eylül çeyreğinde imalat yüzde 5,3, hizmet ise yüzde 7,3 düşerken bunlar 2020 yılının ikinci çeyreğindeki sırasıyla %14,6 ve %12,2’lik düşüşlerden yükseldi.
Tayland Ekonomi 3Ç20
Kaynak: NESDC

İyileşen hizmet sektörü, toptan ve perakende ticaret, konaklama ve yemek hizmeti faaliyetleri ile nakliye ve depolamayı içerirken inşaat, bilgi ve iletişim de sürekli olarak genişledi. Harcama açısından, özel nihai tüketim harcamaları %0,6 düştü. Ayrıca brüt sabit sermaye oluşumu ve mal ve hizmet ihracatı ve ithalatı sırasıyla %2,4, %23,5 ve %20,3 daraldı.

Ancak, hükümetin nihai tüketim harcamaları yüzde 3,4 arttı. Mevsimsel düzeltmenin ardından, Tayland ekonomisi 2020’nin üçüncü çeyreğinde çeyreklik bazda yüzde 6,5 büyüdü. NESDC, Tayland ekonomisinin 2020’nin ilk 9 ayında yüzde 6,7 küçüldüğü bilgisini de verdi.

Ekonomi, hükümetin bir dizi uyarıcı önlemi uygulamasının ve ülkedeki Covid-19 salgınını büyük ölçüde kontrol altına alarak hareket kısıtlamalarını hafifletmesinin ardından üçüncü çeyrekte iyileşirken NESDC, tüm yıl tahminini, daha önceki %7,3 ila %7,8 düşüş aralığındaki tahminini yüzde 6 daralmaya yükseltti.

Genel Sekreter Danucha Pichayanan bir briefingde üçüncü çeyrekte turizm haricindeki tüm ekonomik göstergeler ve hükümet harcamalarının önümüzdeki yıl için ana büyüme faktörü olmaya devam edeceğini dile getirdi. Bununla birlikte güçlenen bir para birimi ve yüksek işsizliğin önümüzdeki yıl büyüme için riskler olarak kaldığını, aynı zamanda siyasi protestoların da kırılgan toparlanma için zorluk olduğunu ekledi.

Sonuçta Tayland ekonomisinin üçüncü çeyrekte beklenenden az daralması, “imalattaki artış 3Ç20’de daha küçük GSYİH düşüş yaratacak” şeklindeki tahminleri de doğru çıkardı.
Tayland Ekonomi 3Ç20 Üretim
Kaynak: NESDC

Bloomberg’in haberine göre Asean ekonomisti Tamara Mast Henderson, verilerin üzerine şöyle görüş bildirdi: “Pandemi öncesi talep seviyeleri epey uzakta ve yıllık pozitif büyümeye dönüşün 2021’in ikinci çeyreğine kadar geri dönmesi olası değil. Ekonominin yaklaşık beşte birini oluşturan turizm muhtemelen 2022’den önce normale dönmeyecek.”

Standard Chartered ekonomisti Tim Leelahaphan da bir notunda şu ifadeleri kullandı: “Bizim görüşümüze göre, özellikle belirsiz mali politika görünümü göz önüne alındığında, protestolar zaten daralan bir ekonomi için iyiye işaret değil. Bu noktada görünürde net bir çözüm bulunmayan siyasi gerilimlerin 2021 yılına kadar tırmanıp devam ettiğini görüyoruz.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu