Yatırım yapmaya başla!

Tayland Ekonomisi 3Ç19’da Büyüme Beklentilerini Karşılamadı!

Tayland ekonomisi yılın üçüncü çeyreğinde bir önceki aya göre %0,1 büyürken, yıllık bazda %2,4 büyüdü.
Tayland Ekonomisi 3Ç19’da Büyüme Beklentilerini Karşılamadı!

Ulusal Ekonomik ve Sosyal Gelişme Konseyi, Asya’nın 8. büyük ekonomisi Tayland’ın 2019 üçüncü çeyreğine ilişkin büyüme rakamlarını açıkladı. Buna göre ülke ekonomisi bir önceki ay olan Ekim’e kıyasla %0,1 büyüdü. Yıllık bazdaki büyüme oranı ise %2,4 oldu. Böylelikle ülke ekonomisi beklentilerin altında büyüme gerçekleştirdi.

Tayland hükümeti, ABD ve Çin arasında devam eden ticaret savaşı ve kurun güçlü seyrinden etkilendiği gerekçesiyle ülkenin büyüme tahminini aşağıya çekti.

Tayland'ın Büyüme Tahmini Aşağı ÇekildiVeriler açıklanmadan önce ekonomistlerin birçoğu ülkedeki gayri safi yurt içi hasılanın (GSYİH) yıllık bazda %2,7 seviyesinde büyüyeceğini tahmin ediyordu. Fakat söz konusu dönemde GSYİH %2,4 oldu ve böylelikle rakam beklentileri karşılamadı.

Konsey, 2019 yılına ilişkin ekonomik büyüme tahmininin bir önceki sefer %2,7-%3,2 aralığında gerçekleşeceğini öngörmüştü. Bugün itibarıyla tahminini %2,6’da belirledi. Bununla birlikte Tayland ekonomisinin 2020 yılında %2,7-%3,7 seviyeleri arasında büyümesi gerektiğini açıkladı.

Tayland Merkez Bankası, 5 Kasım günü rekor seviyelerde bir faiz indirimi uygulamıştı.

Tayland Merkez BankasıÜç ay içerisinde üçüncü kez politika faizlerini düşürmeye giden banka, 25 baz puanlık indirimi yaparak faiz oranlarını %1,25’e çekti. Bu hamleyle rekor düşük seviyeleri yakaladı. Bankanın yaptığı açıklama, bahtın kazançlarını sınırlamak amacıyla böyle bir adım atıldığına işaret etmişti.

Tayland ekonomisi ticaretle ayakta kalıyor. Ülkenin ihracat faaliyetlerinin gerilemesi, kurun güçlenmesi ve turizm sektöründe görülen dalgalanma ekonomiyi olumsuz etkileyen faktörler oldu. Büyüme rakamlarının ardından Asya hisse senetleri haftanın ilk gününe karışık bir seyirle başladı.

Hisse senetlerinin karışık seyrinde yatırımcıların ticaret savaşına ilişkin yeni beklentilere girmesi etkili oldu. Beyaz Saray Ekonomi Danışmanı Larry Kudlow’un iki ülke görüşmelerinde sona yaklaşıldığını duyurmasıyla Cuma günü piyasalar güçlendi.

ABD ve Çin’in üst düzey ticaret yetkilileri ticaret anlaşmasının ilk fazının sonuna gelindiğine işaret eden açıklamaların ardından Cumartesi gün telefonla görüşme gerçekleştirmişlerdi.

Japonya’da yatay seyreden endeks, haftaya Hong Kong’da hafif artıda başladı. Hisse senetleri Avustralya ve Hong Kong’da ise düşüş kaydetti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum