Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TAV’dan Güçlü Performans: Yolcu Sayısı Yüzde 62 Arttı

TAV Havalimanları, finansal raporunu paylaştı. Şirket, gelecek yıllara ilişkin kâr beklentilerini güncelledi. İşte detaylar;
TAV’dan Güçlü Performans: Yolcu Sayısı Yüzde 62 Arttı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

TAV Havalimanları’nın finansal raporu Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden paylaşıldı. TAV Havalimanları, 3. çeyrekte güçlü bir performans sergileyerek beklentilerin üstünde bir duruş sergiledi. Şirket, mevcut yılın 3. Çeyreğinde 1 milyar 574 milyon TL net dönem karı yaptı. Gelecek dönemlere yönelik beklentilerinde yukarı yönlü güncellemeler yaptı.

Yıl sonu için 262-313 milyon euro FAVÖK, 75-105 milyon euro arası net kar olarak beklentilerini değiştirdi. Dış hat yolcu sayılarını da yukarı yönlü revize etti.

TAV Havalimanları’nın cirosu, 2022’nin ilk 9 ayında 2019’un aynı dönemine göre yüzde 29 üzerinde geldi.

60 Milyon Yolcuya Ulaşıldı

Şirket, yılın ilk 9 aylık sürecinde geçen yılın aynı dönemine göre yolcu sayısını yüzde 62 oranında artırdı ve 60 milyon yolcuya erişti. Böylece yolcu sayısı, 2019’un ilk 9 ayının yüzde 84’üne ulaştı.

Güçlü dış hat yolcu toparlanması, gider tasarrufları ve Almatı Havalimanı’nın desteğiyle 2022’nin ilk 9 aylık sürecindeki FAVÖK’ü, 2019 yılına kıyasla yüzde 14 yükseldi.

GCM Yatırım Banner

Rus hava sahasının bazı hava yolu şirketlerine kapanması ve Almatı Havalimanı’nda elde edilen iyileştirmeler sebebiyle artan dış hat kargo uçuşları, ikinci ve üçüncü çeyrekte Almatı’nın ciro ve FAVÖK’ünü ciddi oranda yükseltti.

Geçtiğimiz yıla göre FAVÖK’te ve öz kaynak yöntemi yatırımlarında önemli miktarda iyileşme görüldü.

2022’nin 9 aylık döneminde “Enflasyon Mübadelesi” sebebiyle net toplam 18 milyon euro gelir belirtildi. Tunus’ta değer düşüklüğünün tersine dönmesi nedeniyle yazılan 10 milyon euro (nakit olmayan) gelirden olumlu etkilendi.

Nakit yatırım harcamaları, 2022’nin ilk 9 ayında 99 milyon euro olarak gerçekleşti.

İcra Kurulu Başkanı Serkan Kaptan tarafından yapılan açıklamada, kış sezonunda da seyahat talebinin kuvvetli seyretmesinin beklendiği kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.