Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tavan Serisi Sürüyor! Halka Arz Rüzgarı Geri Döndü

Son haftanın halka arzlarından Kale Seramik, Atakey Patates, Fuzul GYO ve bugün işleme giren ASCE GYO tavan fiyattan işlem görüyor.
Tavan Serisi Sürüyor! Halka Arz Rüzgarı Geri Döndü
HABER GİRİŞ

Geçen yılın son aylarından itibaren başlayan halka arz furyası, küçük yatırımcılar için oldukça kazançlı bir gelir modeli haline dönmüştü. Halka arz edilen şirketlerin borsaya girdiği günden sonra, en az bir hafta tavan fiyattan işlem görmesi, yatırımcıların akın etmesine yol açtı.

Genellikle 1000-2000 lira gibi çok küçük miktarlarla talep girişi yapılabilir olması, herkesin rahatlıkla katılmasını sağlarken, 2 milyonu aşan rekor sayıları görüldü.

Ancak bu tablo piyasada bozulmaya yol açması nedeniyle eleştirilirken, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) halka arzların onayına bir süre ara verdi.

GraınTurk Tarım, Big Chefs gibi şirketlerin hisseleri beklenen tavan serisini göstermeyince yatırımcıların da ilgisi azalmıştı. Ancak Temmuz ayında gelen onaylarla birlikte durum yeniden eski haline döndü.

Son Halka Arzların 4’ü de Tavan Fiyattan İşlem Görüyor

Temmuz ayının son haftasında SPK dört tane şirketin halka arzına onay verdi. Bunlar Kale Seramik (KLSER), Fuzul Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (FZLGY), Atakey Patates (ATAKP) ve ASCE Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (ASGYO) oldu.

GCM Yatırım Banner

25,00 TL fiyattan arz edilen Kale Seramik’in bugün altıncı günü. 8,2 milyon adet tavanda bekleyen emirle açılan hisseler, 44,24 liradan işlem görüyor.

Altıncı gününde de tavan serisini bozmayan bir diğer şirket Atakey Patates oldu. 39,50 liradan borsaya giriş yapan şirket payları, yüzde 9,99 artışla 69,90 liradan işlem görmekte. Açılışı ise yüzde 3,86 değer kazancıyla yapıp, yeniden tavana yerleşti.

Fuzul GYO payları beşinci işlem gününde 14,31 lira ile tavan fiyatta seyrediyor.

ASCE Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı payları ise bugünden itibaren Borsa İstanbul Yıldız Pazar’da işlem görmeye başladı. 12,60 liradan arz edilen şirket payları açılışı yüzde 10 artışla 13,86’dan yaptı. Açılışta 43,4 milyon lot tavanda bekliyordu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın